napoje sportowe
Photp kropekk_pl/ pixabay

Napoje sportowe mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy uważają, że napój sportowy to magiczny eliksir, który w cudowny sposób poprawia wydajność i sprawność, co się przekłada na dobre wyniki sportowe. Przeciwnicy tego napoju przekonują, że lepiej postawić na czystą wodę. Poznaj wady i zalety wody oraz napojów dla sportowców.

Woda – znaczenie w organizmie

Woda stanowi blisko 60% ludzkiego ciała, dlatego odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Codziennie organizm ludzki traci wodę poprzez oddawanie moczu i kału, pocenie się (woda ucieka przez skórę) i wydychanie. Aby uzupełnić ten niedobór, należy zadbać o właściwe nawadnianie organizmu. Szacuje się, że kobieta, intensywnie uprawiająca sport, powinna wypijać blisko 3,7 litrów dziennie. W przypadku mężczyzny sportowca ilość ta wynosi około 5 litrów dziennie.

sportowiec
Photo Free-Photos/ pixabay

Napoje dla sportowców – podstawowe składniki

Możemy wyróżnić napoje izotoniczne, hipertoniczne i hipotoniczne. Podstawowym składnikiem wszystkich tych napojów jest woda. Poza tym zawierają węglowodany, witaminy oraz ważne mikro-i makroelementy, które poprawiają wydajność i dodają energii. Węglowodany w napojach sportowych najczęściej występują w postaci cukrów, takich jak glukoza, sacharoza i fruktoza. Zawierają około 6-8% węglowodanów. Są jednak napoje sportowe, w których składzie nie znajdziemy węglowodanów. Zostały stworzone z myślą o tych, którzy chcą nawodnić organizm oraz uzupełnić niedobór elektrolitów bez jednoczesnego dostarczania mu niepotrzebnych kalorii.

Makroelementy, niosące ze sobą ładunek elektryczny, takie jak wapń, sód, potas, magnez, są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu ludzkiego.

Napoje sportowe – zalety

Napój dla sportowców ma w swoim ważne składniki, takie jak woda, mikro-i makroelementy, które poprawiają wydajność, pozwalają utrzymać właściwą temperaturę ciała, wspierają prawidłową pracę układu mięśniowego i nerwowego.

Podczas ćwiczeń sportowiec poprzez pocenie się traci wodę oraz elektrolity, dlatego tak ważne jest ich uzupełnienie. I tu z pomocą przychodzi napój sportowy, który jest doskonałą opcją na szybkie uzupełnienie płynów w organizmie.

Podczas intensywnego uprawiania sportu organizm traci nie tylko wodę, lecz także ważne składniki mineralne oraz węglowodany. Węglowodany stanowią najważniejsze źródło energii dla organizmu, dlatego kiedy ich zapasy maleją, czujemy się zmęczeni. Napój sportowy dostarcza łatwo dostępną energię w postaci węglowodanów, co pomaga szybko pozbyć się uczucia zmęczenia.

zmęczenie
Photo RyanMcGuire/ pixabay

Napoje dla sportowców a krótkie treningi

Naukowcy przeprowadzili szereg badań, aby sprawdzić, czy napoje sportowe sprawdzają się w przypadku krótkich treningów. Jak wykazały badania, w przypadku kolarzy, napój sportowy poprawia wydajność o 2%. Nie ma jednak przekonujących dowodów na to, że napój izotoniczny, spożywany podczas treningów sprinterskich oraz siłowych, skoków i ćwiczeń sprawnościowych znacząco poprawia sprawność i aktywność.

Napoje sportowe a sporty zespołowe i treningi metodą serii przerywanych

Koszykarze i piłkarze chętnie sięgają po napoje sportowe podczas treningów. Sporty te obejmują sporadyczne zajęcia, na przemian z intensywnymi ćwiczeniami i odpoczynkiem. Jak wynika z badań naukowych w przypadku takich sportów, jak piłka nożna i rugby napoje sportowe skutecznie uzupełniają niedobór węglowodanów oraz wody, co bez wątpienia znacznie poprawia wydajność i zapobiega spadkowi energii.

Skuteczność napojów sportowych w przypadku treningów metodą nieprzerywaną

W przeciwieństwie do treningów metodą serii przerywanych, które polegają na wykonywaniu ćwiczeń, które są przerywane fazami odpoczynku, metody nieprzerywane to treningi ciągłe o jednakowej intensywności, nieprzerywane fazami odpoczynku.

Jak wykazały badania, w przypadku długiej jazdy rowerem (kolarze) i biegania (do 4 godzin) napoje sportowe wykazują pozytywny wpływ na wydajność oraz sprawność. To prawdopodobnie wynika z faktu, że tego typu napoje są bogatym źródłem węglowodanów, które jak wiadomo, stanowią główne źródło energii dla organizmu ludzkiego, dlatego napoje izotoniczne zapobiegają zmęczeniu, spadkowi energii oraz odwodnieniu.

woda
Photo congerdesign/ pixabay

Reasumując, można stwierdzić, że zarówno woda, jak i napoje sportowe mają swoje zalety. To, który płyn wybierzesz, zależy od intensywności i czasu trwania treningu. Pamiętaj też o tym, że podczas treningów odchudzających nie warto sięgać po napoje sportowe, bo zawierają węglowodany, po które będzie sięgać organizm, zamiast spalać tkankę tłuszczową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here