Prawidłowy metabolizm bez wątpienia ma bezpośredni związek z utrzymaniem właściwej masy ciała i pozbyciem się zbędnej wagi. Co prawda niektóre błędy mogą spowolnić przemianę materii, co może przyczyniać się do rozwoju nadwagi i otyłości. Sprawdź, co może spowalniać przemianę materii i zaburzać pracę całego organizmu.
Spis Treści
Spożywanie małej liczby kalorii
Niskokaloryczna dieta, w tym też głodówki, z pewnością spowalniają przemianę materii. Choć podczas odchudzania należy zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii, to zbyt rygorystyczna dieta, może spowodować efekt odwrotny, czyli kilogramy przestaną znikać albo za chwilę zaczną wracać.
Dieta odchudzająca jest ogromnym stresem i szokiem dla organizmu. Kiedy rozumie, że brakuje mu paliwa, zaczyna magazynować kalorie w postaci tkanki tłuszczowej i spowalnia przemianę materii.
Jak wykazały liczne badania naukowe, spożywanie mniej niż 1000 kcal na dobę negatywnie wpływa na tempo metabolizmu.
Wniosek: należy zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w węglowodany, białko oraz zdrowe tłuszcze, zamiast ograniczać liczbę kalorii do minimum i stosować głodówki.
Niedobór białka w diecie spowalnia metabolizm
Białka są bez wątpienia jednym z najważniejszych materiałów budulcowych praktycznie każdej komórki naszego ciała. Uczestniczą w różnych procesach, w tym też w procesie przemiany materii, dlatego należy dbać o to, by dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości białka. Pamiętać też warto o tym, że niedobór, podobnie jak nadmiar białka w diecie może powodować negatywne konsekwencje.
Dostarczanie organizmowi właściwej ilości białka jest gwarancją prawidłowej przemiany materii i co za tym idzie pięknej szczupłej sylwetki. Wzrost tempa przemiany materii bezpośrednio po spożyciu posiłku jest nazywany efektem termicznym pożywienia.
Najwyższy efekt termiczny wywołuje spożywanie produktów, bogatych w białko. Organizm wydaje najwięcej energii na strawienie białka. Najmniej energii potrzebuje na przetwarzanie tłuszczy. Termiczny efekt białka wynosi od 20 do 30%, węglowodanów – 5-10%, tłuszczy – 3%.
Mało ruchliwy tryb życia
Im mniej się ruszamy, tym mniej spalamy kalorii. Ruch to nie tylko zdrowie, lecz także prawidłowa masa ciała i idealna sylwetka. Jedną z najczęstszych chorób zawodowych pracowników biurowych jest nadwaga, która wynika z siedzącego trybu życia. Z kolei jedną z głównych przyczyn zbędnej wagi jest spowolniona przemiana materii.
Dlatego warto pamiętać o zdrowej diecie i aktywności fizycznej, takiej jak wchodzenie po schodach czy sprzątanie. Takie wydatkowanie energii nazywamy termogenezą bez celowego wysiłku.
Jak wynika z badań naukowych, zwykłe poruszanie się w ciągu dnia daje możliwość spalić nawet 2000 kcal. Praca przy biurku w pozycji stojącej może pomóc zwiększyć NEAT i zapobiec spowolnieniu metabolizmu.
Mała ilość snu, a metabolizm
Sen to zdrowie. Odgrywa kluczową rolę w regeneracji naszego organizmu. Zaburzenia snu zwiększają ryzyko chorób serca, cukrzycy i depresji. Poza tym spowalniają metabolizm i zwiększają ryzyko nadwagi oraz otyłości. Jeżeli więc chcesz mieć smukłą sylwetkę i cieszyć się dobrym samopoczuciem, zadbaj o 8-godzinny sen.
Spożywanie słodkich napojów gazowanych
Słodkie napoje gazowane zawierają blisko 50 g cukrów, dlatego regularne picie tego typu napojów może powodować nadwagę oraz cukrzycę typu 2. Wynika to prawdopodobnie z obecności w cukrze fruktozy. Cukier biały składa się z 50% glukozy i 50% fruktozy, syrop glukozowo-fruktozowy składa się z 55% fruktozy.
Jak wykazują badania naukowe, spożywanie nadmiernej ilości fruktozy przyczynia się do spowolnienia metabolizmu, zwiększa ryzyko stłuszczeniowej choroby wątroby, ponieważ fruktoza powoduje gromadzenie się tłuszczu w wątrobie.
Niska lub całkowity brak aktywności fizycznej
Trening z ciężarami to doskonały sposób na podkręcenie metabolizmu. Jak wykazały badania, trening siłowy zwiększa tempo metabolizmu u zdrowych ludzi, a także u osób z chorobami serca, nadwagą lub otyłością. Głównym celem treningów z ciężarami jest wyrobienie mięśni, a jak wiadomo, tkanka mięśniowa wchodzi w skład masy beztłuszczowej. Im więcej beztłuszczowej masy ciała posiadamy, tym większe mamy tempo metabolizmu spoczynkowego. Prawdopodobnie nawet krótki trening siłowy pomaga zwiększyć wydatek energetyczny.
Reasumując, można z pewnością stwierdzić, że zmiana stylu życia, zdrowa dieta oraz sport pomogą podkręcić metabolizm i sprawią, że zawsze się będziesz cieszyć dobrym zdrowiem i samopoczuciem.