Testy toksykologiczne

Toksykologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną nauki. Rosnąca świadomość dotycząca zatruć organizmu różnymi substancjami sprawia, że coraz więcej osób chętnie bada się na obecność niebezpiecznych toksyn. Ich wysokie stężenie we krwi lub moczu może być przyczyną wielu poważnych dolegliwości. Dowiedz się więcej o badaniach toksykologicznych. 

Badania toksykologiczne są zlecane przez lekarzy, policjantów, prokuratorów i innych funkcjonariuszy publicznych. Równie dobrze można wykonać je jednak na własną rękę. Dzięki nim sprawdza się poziom niebezpiecznych substancji we krwi lub moczu. Wykrycie obecności szkodliwych związków często jest przyczyną poważnych schorzeń lub problemów z zachowaniem. Dowiedz się więcej na temat badań toksykologicznych.

Czym są testy toksykologiczne?

Testy toksykologiczne to badanie moczu lub krwi, w czasie którego sprawdza się obecność niebezpiecznych związków w płynach ustrojowych i wydzielinach organizmu. Badanie skupia się na poszukiwaniu używek oraz trucizn, które mogą spowodować wiele schorzeń. Testy są przeprowadzane między innymi na obecność alkoholu etylowego we krwi, marihuany lub amfetaminy, chromu, rtęci, manganu itp. Możliwe jest również przeprowadzenie panelu na obecność różnych narkotyków we krwi, dzięki któremu jest się w stanie określić, czy pacjent był pod ich wpływem np. w czasie, gdy spowodował wypadek lub dokonał przestępstwa.

Jak wygląda test toksykologiczny?

Test toksykologiczny nie różni się wiele od badań krwi lub moczu przeprowadzanych w innych celach. Do badania kwi pobiera się próbkę krwi żylnej, a do badania moczu – mocz oddany do specjalnego, jałowego pojemnika. Następnie diagnosta laboratoryjny przy użyciu specjalnych odczynników i sprzętów sprawdza, czy w pobranych próbkach znajduje się określona toksyna. Jeśli jej obecność zostanie potwierdzona, diagnosta określa jej ilość. Im większe stężenie toksyn we krwi lub moczu, tym silniejsze objawy pojawiają się ze strony organizmu.

Kiedy warto wykonać badanie toksykologiczne?

Badanie toksykologiczne warto wykonać w kilku sytuacjach. Można zlecić je w przypadku, gdy pacjent jest sprawcą wypadku lub przestępstwa. Test pozwoli określić, czy w trakcie zdarzenia był pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Badanie ma znaczenie również w przypadku, gdy podejrzewa się, że dana osoba jest uzależniona od narkotyków. Pozytywny wynik panelu na obecność narkotyków we krwi może być jednym z dowodów w sprawie dotyczącej skierowania na przymusowy odwyk. Zdarza się również, że na testy toksykologiczne kierowane są przez rodziców nastoletnie dzieci, sprawiające problemy wychowawcze.

Testy toksykologiczny na obecność szkodliwych metali i pierwiastków warto zrobić, jeśli zauważa się nagłe i niewytłumaczalne pogorszenie stanu zdrowia. Zatrucie rtęcią lub ołowiem może uniemożliwić normalne funkcjonowanie i wywołać szereg schorzeń. Określenie, jaki pierwiastek zatruwa organizm jest niezbędne, by wprowadzić prawidłowe leczenie. Odtrucie z konkretnej toksyny sprawia, że pacjent szybko wraca do zdrowia, a uciążliwe dolegliwości szybko ustępują.

Ile kosztuje badanie toksykologiczne?

Koszt badania toksykologiczne wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od liczby wykonanych testów. Za pełny panel na obecność narkotyków płaci się ponad 100 złotych.

Przeczytaj więcej o badaniach toksykologicznych na stronie: https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/toksykologia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here