Witamina B

Kompleks witamin B ma szczególne znaczenie dla naszego zdrowia. Pełnią one w naszym organizmie wiele zadań. Wspomagają funkcje mięśni, przyczyniają się do zdrowego układu odpornościowego, a także krążeniowego. Dodatkowo odpowiadają za piękną skórę, mocne włosy i paznokcie. Mają również niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania układu nerwowego. Jaki jest ich wpływ na zdrowie? Podpowiadamy.

Witamina B — rodzaje

Witamina B to prawdziwa multiwitamina i jest to tak naprawdę cały kompleks witamin z grupy B, który jest zbiorczym określeniem ośmiu składników, do których zaliczamy witaminę: B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B3 (kwas nikotynowy), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirodyksynę), B7 (biotynę), B9 (kwas foliowy), B12 (kobalamine). Wszystkie są one rozpuszczalne w wodzie, dlatego też nie mogą być magazynowane przez nas organizm i należy spożywać je regularnie, aby uniknąć ich niedoborów. Wyjątkiem jest tutaj witamina B12. U zdrowej osoby jej zapas może wystarczyć na kilka miesięcy.

Czym jest kompleks witaminy B?

Witamina B complex to grupa naturalnych związków, które biorą udział w produkcji energii z pożywienia i są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każda z nich bierze udział w wielu kluczowych procesach metabolicznych, bez których organizm ludzki nie mógłby funkcjonować. Jakie są zadania poszczególnych witamin?

Witamina B1

Witamina B1 nazywana jest witaminom nastroju. Odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów. Bez niej procesy przemiany glukozy nie działają prawidłowo. Przyczynia się też do prawidłowego metabolizmu energetycznego, wspomaga układ nerwowy, a także pozytywnie wpływa na pracę serca.

Witamina B2

Witamina B2, czyli ryboflawina również jest ważna dla metabolizmu energetycznego. Ta witalna substancja wspiera również wątrobę w jej ważnej funkcji detoksykacyjnej i zapewnia zdrowe włosy, piękną skórę i mocne paznokcie. Wspomaga również działanie innych witamin takich jak: witamina K, B6, B3 i B9. Dodatkowo pozytywnie wpływa na wzrok, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i może zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia.

Witamina B3

Witamina B3 przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego i promuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jest wymagana również dla zrównoważonego stosunku cholesterolu LDL do HDL i bierze udział w regulacji trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Pozostałe witaminy z grupy B

Witamina B5 poprawia sprawność umysłową, zmniejsza zmęczenie i przyczynia się do syntezy hormonów steroidowych, witaminy D, E i funkcji przekaźnikowych. Zaś witamina B6 bierze udział jako kofaktor dla wielu enzymów w procesach metabolicznych, reguluje aktywność hormonów i odpowiada za utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych.

Witamina B7 przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Kwas foliowy, czyli witamina B9 zaś odgrywa kluczową rolę w podziale komórek, dlatego kobiety w ciąży wykazują na nią zwiększone zapotrzebowanie. Z kolei witamina B12 to najważniejszy składnik dla zdrowych nerwów.

Artykuł zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here