otyłość
Photo sisdahgoldenhair/ pixabay

Otyłość to stan, w którym osoba ma zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej. Nie jest to korzystne dla naszego zdrowia. Przede wszystkim nie czujemy się komfortowo, ciężko nam wykonywać podstawowe czynności. Dodatkowo dochodzą inne choroby ściśle powiązane z nadmierną wagą. Nadmiar tkanki tłuszczowej obciąża także kości i narządy wewnętrzne. Ponadto powoduje zmiany hormonalne i wpływa na metabolizm

Osoby otyłe to takie, u których wskaźnik BMI wynosi 30 lub więcej. BMI oblicza się podając wzrost i wagę do wzoru: 

BMI = (masa w kg)/ (wzrost w m2)2

Możesz też użyć specjalnych kalkulatorów. 

Posiadanie nadwagi nie oznacza, że będziesz cierpiał na poniższe choroby, jednak szansa ich wystąpienia wzrasta. Oto 10 zagrożeń zdrowotnych związanych z nadwagą. 

otyłośc
Photo joenomias/ pixabay

Otyłość prowadzi do cukrzycy typu 2

Cukrzyca to stan chorobowy, w którym poziom glukozy we krwi jest wyższy niż wyznaczona norma. Z upływem czasu cukrzyca może również powodować inne choroby, na przykład choroby serca, problemy z nerkami czy wzrokiem.  Aby zapobiec cukrzycy typu 2 (nabyta) warto przestrzegać diety i aktywnie spędzać czas. 

Choroby serca

To najczęściej występujące dodatkowe problemy zdrowotne u osób z nadwagą. W tętnicach gromadzą się złogi tłuszczu, które blokują swobodny przepływ krwi. Otyłość prowadzi również do nadciśnienia, wzrostu poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. 

Otyłość a udar mózgu

Z udarem mamy do czynienia wtedy, gdy dopływ krwi do mózgu zostaje zatrzymany, na przykład przez zapchane tętnice. Może on powodować uszkodzenie tkanki mózgowej i prowadzić do pełnej niesprawności, a nawet śmierci. Mając na myśli niepełnosprawność, osoby po udarze często mają problemy z mową, myśleniem, chodzeniem. 

Bezdech senny

Bezdech senny to zaburzenie, w którym ktoś może chwilowo przestać oddychać podczas snu. Osoby borykające się z nadwagą często cierpią również na bezdech. Jest to spowodowane tym, że tłuszcz gromadzi się również na szyi, a to z kolei prowadzi do kurczenia się dróg oddechowych. Prowadzi to do chrapania i problemów z oddychaniem w nocy. 

gruby
Photo cocoparisienne/ pixabay

Otyłość wpływa na wytępienie nadciśnienia

Nadmiar tkanki tłuszczowej wymaga także większego zużycia tlenu i składników odżywczych. Naczynia krwionośne, muszą tłoczyć więcej krwi, ponieważ muszą ją również dostarczyć nadprogramowej tkance tłuszczowej. Dlatego serce pracuje szybciej i ciężej, a to jest powodem nadciśnienia. 

Mogą wystąpić problemy z wątrobą

Otyłość to także większe prawdopodobieństwo wystąpienia stłuszczenia wątroby. Nadmiar tłuszczu w wątrobie może powodować wzrost tkanki bliznowatej, czyli marskość wątroby. 

Schorzenie to zwykle nie daje objawów, więc często wykrywane jest przypadkowo lub w zaawansowanym stadium. W takim wypadku warto postawić na zdrową dietę, która pomoże zregenerować się wątrobie. 

Otyłość wpływa na stan woreczka żółciowego

Woreczek żółciowy jest magazynem żółci. Podczas trawienia jest ona przekazywana do jelita cienkiego. Żółć bierze udział w trawieniu tłuszczy. 

Otyłość może być motorem napędowym do powstawania kamieni żółciowych. Pojawiają się one, gdy żółć gromadzi się w nadmiarze w woreczku i ulega utwardzeniu. Otyłość prowadzi do podwyższonego cholesterolu w żółci lub mieć dużych rozmiarów woreczki żółciowe, które nie działają prawidłowo i mogą prowadzić do powstania kamieni. Kamienie żółciowe mogą być bolesne. Aby je usunąć, może być niezbędna operacja. 

Dieta bogata w błonnik, ziarna może zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych. 

Otyłość może być przyczyną nowotworów

Nowotwory są powiązane z różnymi dolegliwościami i chorobami. Otyłość może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi, okrężnicy, trzustki, nerek, wątroby, szyjki macicy, jajników prostaty. 

Powikłania w ciąży

Kobiety ciężarne, które cierpią na nadwagę są bardziej narażone na wystąpienie insulinooporności, nadciśnienia, cukrzycy. Może to prowadzić do powikłań podczas porodu. Mogą to być na przykład: 

  • cukrzyca ciężarnych
  • zakrzepy
  • poronienie
  • stan przedrzucawkowy
  • przedwczesny poród
  • wady mózgu u dziecka
  • większe krwawienie po porodzie

Jeżeli masz nadwagę, a planujesz powiększenie rodziny, udaj się do dietetyka, który pomoże ci zrzucić zbędne kilogramy. Będzie to korzystne dla ciebie, ale i dla dziecka. 

ciąża
Photo Free-Photos/ pixabay

Otyłość prowadzi do depresji

Wiele osób cierpiących na otyłość zmaga się również z depresją. Jest to spowodowane odrzuceniem takich osób spośród kręgu znajomych (takie osoby są mniej aktywne, nie chodzą ze znajomymi  na dyskoteki, czy na aktywny wypad), rzadziej są zatrudniane itd. 

Same też czują się nieatrakcyjne i to również źle wpływa na samopoczucie. Dlatego starajmy się zawsze oceniać osoby otyłe po ich charakterze, a nie po tuszy, ponieważ często nadmierna waga jest spowodowana różnymi chorobami, a nie nadmiernym objadaniem się. Niejednokrotnie takie osoby dokładają wszelkich starań, aby schudnąć, jednak nie jest to takie proste. 

Podsumowanie

Otyłość to ciężka choroba, która niesie za sobą inne współistniejące, często poważne choroby. Jeżeli w rodzinie są osoby otyłe, masz większą szansę na to, że ty również będziesz się z tym zmagać. Dlatego pamiętaj o zdrowej diecie i aktywności fizycznej, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia otyłości. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here