Problemy natury psychicznej u najmłodszych

Stan zdrowia psychicznego u najmłodszych uległ znacznemu obniżeniu w ciągu ostatnich lat. Psychiatrzy alarmują, że sytuacja jest bardzo zła, a ilość dzieci kierowanych na leczenie z powodu różnych grup zaburzeń wzrasta z każdym rokiem. Wśród typowych problemów psychicznych dzieci wymienia się lęki, wahania nastroju, depresje, a także rozmaite grupy całościowych zaburzeń rozwoju. Często poszukiwanie specjalistycznej pomocy rozpoczyna się dopiero gdy dziecko dokona aktów autoagresji lub innych ryzykownych i niebezpiecznych dla zdrowia i życia zachowań.

Stan zdrowia psychicznego dzieci w naszym kraju 

Zgodnie ze statystykami WHO, nawet 1/5 dzieci w naszym kraju może zmagać się z różnego typu dolegliwościami natury psychicznej lub osobowościowej. Aż połowa z nich doświadcza problemów przed ukończeniem 14 roku życia. NIK dostarcza nie mniej pesymistycznych statystyk – zgodnie z którymi prawie 10% polskich dzieci cierpi na zaburzenia psychiczne jeszcze przed wejściem w wiek dorosłości. W ostatnich latach czynnikiem szczególnie zaostrzającym ten stan była epidemia koronawirusa oraz kolejne lockdowny, w trakcie których młodzi byli odizolowani od swojej grupy rówieśniczej przez długi czas.

Najczęstsze zaburzenia wśród polskich dzieci i nastolatków 

Do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych zaliczają się te o charakterze nerwicowym. Mogą zostać wywołane przez różne sytuacje występujące w grupie rówieśniczej, szczególnie przez długo utrzymujący się stres. Nerwica może mieć formę lęku, fobii, a także manii lub hipomanii. 

Obok nich często występują także zaburzenia odżywiania, które dotykają częściej dziewczęta niż chłopców. Prym zdaje się jednak wieźć depresja, której występowanie wśród nastolatków i dzieci młodszych jest coraz częstsze. 

Zaburzenia w rozwoju są typem zaburzeń, który może obejmować również funkcjonowanie umysłowe i emocjonalne. Do najczęściej diagnozowanych należą zaburzenia mowy i języka, Autyzm lub Asperger. 

Gdzie i jak szukać pomocy? 

Nie należy oczekiwać, że dziecko zacznie samodzielnie poszukiwać pomocy w rozwiązaniu swoich problemów psychicznych. Zdecydowanie częściej dokonują tego rodzice, którzy zaniepokojeni występowaniem objawów zwracają się o pomoc do placówek psychiatrii dziecięcej. Wśród dostępnych znajduje się psychiatra dziecięcy Poznań, wart polecenia z uwagi na możliwość odbycia teleporady dedykowanej dla rodziców zaniepokojonych stanem swojego potomstwa. 

Jeśli obserwujesz niepokojące symptomy u swego dziecka, wówczas najlepszym wyjściem będzie nawiązanie kontaktu z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. W trakcie pierwszej wizyty lekarz lub psycholog poprosi Cię o opisanie niepokojących objawów oraz przedstawi potencjalne formy postępowania terapeutycznego. Jedna wizyta nie wystarcza do postawienia trafnej diagnozy, dlatego konieczne może okazać się zaangażowanie dziecka podczas kolejnych spotkań. 

Najlepszym rozwiązaniem jest udział w terapii, która pomoże wypracować właściwe formy postępowania oraz pozytywne nawyki kognitywne. Uczestnicy terapii uczą się także wyrażać emocje w sposób szczery. Terapia może mieć formę indywidualną lub grupową, w którą zaangażowani będą również rodzice dziecka i jego rodzeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here