jazda na rowerze
Photo renategranade0/ pixabay

Jazda na rowerze jest przyjemnym zajęciem dla wielu z nas. Rower jest często również naszym środkiem komunikacji. Jest to bardzo dobry wybór, jeżeli odległości, jakie musimy pokonać, nie są zbyt duże i śmiało możemy podjechać rowerem. Korzystnie wpływa to na nasze zdrowie, ale również na środowisko. 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile kalorii spalasz, jadąc rowerem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu czynników, na przykład od tempa jazdy, rodzaju roweru, czasu jazdy, oporu powietrza, czy jedziesz z górki, czy pod górkę itp. Mimo tych różnic postaramy się nieco nakreślić ten temat. 

rower
Photo CHENA/ pixabay

Jazda na rowerze – jak spalamy kalorie?

Mięśnie podczas pracy używają tlenu, który ty wydychasz, do zmieniania tłuszczy, cukrów, białek w trójfosforan adenozyny (ATP). Jest to fundamentalna cząsteczka energii oddawanej komórkom. Tej energii potrzebujemy stale, jednak gdy jesteśmy aktywni fizycznie, potrzebujemy jej więcej. 

W czasie krótkich, aktywnych ćwiczeń organizm korzysta z metabolizmu beztlenowego do zamiany węglowodanów w ATP. Jeśli trening jest bardziej aktywny, ale krótszy ATP jest wytwarzane z metabolizmu tlenowego.

Trening wolny i stabilny VS szybki i intensywny

Podczas ostrożnej prędkości jazdy na rowerze, z małym oporem powietrza, przeważnie używasz metabolizmu tlenowego. Wpływa to na poprawę pracy serca i płuc, a także pomaga organizmowi sprawnie korzystać z glukozy. Złe korzystanie z glukozy może podnieść ryzyko wystąpienie stanu przedcukrzycowego lub zespołu metabolicznego. Przy oszczędnej jazdy, z niższą prędkością, organizm również wzmacnia zdolność metabolizowania tłuszczów nagromadzonych w mięśniach. 

Podczas intensywniejszej jazdy, szybszej z większym oporem, będziesz korzystał z metabolizmu beztlenowego. Ten stan można utrzymać przez niedługi czas. 

Przeważnie im szybsza jazda, tym więcej kalorii spalisz, ponieważ Twoje ciało zużywa więcej energii. Według wykonanych badań wynika, że średnio jadąc na rowerze z prędkością około 23 – 27 km/h 70 kg osoba spali około 300 kalorii w 30 minut. W szybszym tempie do 32 km/h taka sama osoba spali około 350 kalorii w tym samym czasie. 

Trening na rowerze stacjonarnym

Spalanie kalorii może trochę różnić się jeżeli trenujemy na rowerze stacjonarnym w pomieszczeniu. Taka jazda jest bardziej monotonna, nie mamy tu oporów powietrza, jednak możemy ustawiać różne opory za pomocą opcji na rowerze. Jednak jazda na rowerze na świeżym powietrzu jest bardziej zmienna. Musisz być bardziej czujny jeśli chodzi o otoczenie, co też zużywa dodatkowe kalorie. Podczas skręcania występuje większa różnorodność ruchów. 

rower stacjonarny
Photo DokaRyan/ pixabay

Według badań na Uniwersytecie Harvarda liczba spalanych kalorii różni się także od masy ciała osoby jeżdżącej na rowerze stacjonarnym. Średnie tempo to około 23 – 27 km/h. W ciągu 30 minut treningu osoba o podane wadze spali średnio kalorii: 

  • 60 kg – 200 
  • 80 kg – 270

Jazda na rowerze na powietrzu

Osoba jadąca na rowerze na świeżym powietrzu może spalić nieco więcej kalorii. Jazda na rowerze w średnim tempie na świeżym powietrzu może spalić następującą liczbę kalorii w ciągu 30 minut:

  • 60 kg – 220 
  • 80 kg – 310 
  • 90 kg –  350 

Osoby, które jeżdżą po wzniesieniach i nierównym terenie spalają więcej kalorii. 

Według Uniwersytetu Harvarda osoba, która jedzie na rowerze górskim przez 30 minut, spala następującą liczbę kalorii w zależności od swojej wagi:

  • 60 kg – 250 kalorii
  • 80 kg – 320 kalorii
  • 90 kg – 365 kalorii

Obliczanie spalonych kalorii

Obliczanie spalonych kalorii to tylko przybliżone liczby. Nie da się konkretnie obliczyć ich ilości. Opierają się one na równoważnikach metabolicznych (MET). Badania dotyczące spalanych kalorii, kalkulują, że osoba spala około 5 kalorii na 1 litr spożytego tlenu. Im wyższe tempo, tym więcej MET osoba potrzebuje. 

jazda rower
Photo Free-Photos/ pixabay

Średni wskaźnik MET dzisiejszego kolarstwa wysiłkowego wynosi 8,0, podczas gdy kolarstwo górskie z energicznym wysiłkiem wynosi 14,0 MET. Ludzie mają różne poziomy wydatkowania kalorii w zależności od ich tempa metabolizmu. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że MET to tylko przybliżone, średnie liczby.

Jazda na rowerze w ciąży

Jazda na rowerze to wspaniała forma ćwiczeń w czasie ciąży. Możesz również zdecydować się na jazdę na rowerze halowym, jeśli jesteś w ciąży, aby złagodzić ryzyko wypadku.

W miarę postępu ciąży dopasuj siodełko i kierownicę, aby dostosować się do zmieniającego się ciała. Gdy ciąża będzie bardziej zaawansowana, użyj również szerszego i bardziej miękkiego siodełka. 

Pamiętaj, aby wsłuchiwać się w ciało i nie forsować za bardzo. Jeśli jazda na rowerze zaczyna powodować dyskomfort możesz zmienić je na inne ćwiczenia – joga, pilates, basen. 

Jazda na rowerze – inne zalety

Spalone kalorie to nie jedyny powód, dla którego należy uważać jazdę na rowerze za ćwiczenia. Jazda na rowerze to świetny sposób na zmniejszenie stresu, a także na modelowanie mięśni nóg. Ponadto jazda na rowerze to bardzo dobra alternatywa dla jazdy samochodem. Poza plusem zdrowotnym i wpływie na środowisko oszczędzasz pieniądze na paliwo i czas (nie musisz stać w korkach). 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here