mgła mózgowa
Photo ElisaRiva/ pixabay

Mgła mózgowa (zamglenie umysłu) jest zbiorem typowych objawów, takich jak chwilowe zaburzenia pamięci, trudności ze skupieniem uwagi. Niektórzy pacjenci wspominają też o zmęczeniu psychicznym oraz trudnościach w nauce (dzieci, nastolatkowie). Mgła mózgowa nie jest chorobą, lecz konsekwencją i objawem różnych, często groźnych schorzeń neurologicznych.

Mgła mózgowa – przyczyny

Lekarze wymienią różne przyczyny, które mogą powodować mgłę mózgową. Po rozpoznaniu choroby podstawowej, przyczyniającej się do rozwoju tego stanu, lekarz podejmuje leczenie, dzięki czemu objawy zamglenia umysłu szybko ustępują.

Stres

Przewlekły stres prawdopodobnie powoduje podnoszenie się ciśnienia tętniczego, osłabia układ immunologiczny oraz wywołuje depresję. Może też być przyczyną zmęczenia psychicznego. Gdy mózg jest zmęczony, człowiek nie może się skupić, ma chwilowe problemy z pamięcią i jasnością myślenia.

mózg
Photo TheDigitalArtist/ pixabay

Zaburzenia hormonalne

W czasie ciąży w organizmie kobiety gwałtownie wzrasta stężeniu progesteronu i estrogenu, co może powodować kłopoty z pamięcią i łagodne zaburzenie funkcji poznawczych. Prawdopodobnie spadek stężeń estrogenów u kobiet w okresie menopauzy jest przyczyną zamglenia umysłu, problemów z pamięcią oraz koncentracją.

Mgła mózgowa jako objaw chorób

Jak już wspominaliśmy wcześniej, mgła mózgowa nie jest chorobą samą w sobie, lecz objawem różnych groźnych schorzeń. Mgła mózgowa prawdopodobnie jest jednym z objawów zespołu przewlekłego zmęczenia (zmęczenie o nieznanej etiologii, które nie ustępuje w ciągu 6 miesięcy).

Mgła mózgowa może być skutkiem następujących chorób:

  • zmniejszenie stężenia hemoglobiny i spadek hematokrytu we krwi
  • fibromialgia
  • cukrzyca typu 2
  • depresja
  • niedobór wody w organizmie
  • choroba Mikulicza-Radeckiego
  • migrena
  • Alzheimer
  • zaburzenia pracy tarczycy (niedoczynność)
  • schorzenia autoimmunizacyjne, między innymi SLE (toczeń rumieniowaty), RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), sclerosis multiplex (SM).

Brak snu

Zaburzenia oraz brak snu mogą negatywnie wpływać na zdolności umysłowe i poznawcze mózgu. Dlatego warto zadbać o zdrową i odpowiednią ilość snu, czyli 8-9 godzin dziennie. Niedobór snu jest jedną z głównych przyczyn zamglenia umysłowego.

senność
Photo Victoria_Borodinova/ pixabay

Dieta

Dieta ma znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu. Jak wiadomo, witamina B12 bierze udział w syntezie neuroprzekaźników oraz hormonów, które wpływają na stan umysłu i percepcję. Dlatego niedobór kobalaminy powoduje mgłę mózgową.

Alergeny pokarmowe, takie jak kwas glutaminowy, aspartam, orzeszki ziemne i mleko, są jedną z przyczyn rozwoju zamglenia umysłu u alergików. Wyeliminowanie z diety produktów uczulających, znacząco wpływa na poprawę stanu chorego.

Leki

Osoby, które obserwują pogorszenie się stanu zdrowia i rozwój mgły mózgowej w trakcie stosowania leków, powinny koniecznie o tym poinformować swego lekarza, ponieważ zamglenie umysłu może być jednym ze skutków ubocznych preparatów leczniczych. Zmniejszenie dawki lub zmiana leku z pewnością przyczyni się do złagodzenia albo całkowitego ustąpienia objawów mgły mózgowej.

Mgła mózgowa jest jednym z powikłań kuracji przeciwnowotworowej i nosi nazwę – chemio brain. Leczenie choroby nowotworowej negatywnie wpływa nie tylko na układ immunologiczny i pokarmowy, lecz także na układ nerwowy i funkcje poznawcze. Pacjenci z nowotworami często borykają się z osłabioną pamięcią, spowolnionym myśleniem, zaburzeniami koncentracji.

Mgła mózgowa – rozpoznanie i leczenie

W celu rozpoznania zamglenia umysłu lekarz bez wątpienia przeprowadzi badanie fizykalne oraz wywiad, podczas którego zapyta pacjent o jego stan psychiczny, dietę, aktywność fizyczną, zażywane leki. Jeżeli mgle mózgowej towarzyszą inne objawy, to chory musi koniecznie o tym poinformować lekarza, ponieważ to może ułatwić rozpoznanie choroby podstawowej, której konsekwencją jest brain fog.

mózg
Photo hainguyenrp/ pixabay

Później prawdopodobnie zleci wykonanie badań laboratoryjnych, na podstawie których można zdiagnozować cukrzycę, niedoczynność tarczycy, zaburzenia pracy wątroby oraz nerek, stany zapalne czy infekcje.

Po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych lekarz podejmuje decyzję, czy należy kontynuować badania. Jeżeli dalsze badania są konieczne, prawdopodobnie zleci wykonanie badań obrazowych (rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa).

I na zakończenie słów kilka o leczeniu mgły mózgowej. Wybór metody leczenia zależy od przyczyny mgły mózgowej. Polega głównie na leczeniu choroby podstawowej, zmianie nawyków żywieniowych, zmianie leków oraz poprawie jakości snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here