nerwica żołądka
Obraz Martin Büdenbender z Pixabay

Nerwica żołądka, inaczej jelito drażliwe, to powszechna dolegliwość, która dotyka osób w różnym wieku. Jest to rodzaj zaburzenia nerwicowego, który jest bardzo trudno zdiagnozować, ponieważ objawy nerwicy żołądka bardzo łatwo pomylić z objawami różnych chorób układu pokarmowego, takimi jak wrzody żołądka, zatrucie pokarmowe czy nawet rak. Wśród najczęstszych przyczyn tego dokuczliwego schorzenia wymienia się przede wszystkim stres, napięcie nerwowe oraz depresję. Nerwica żołądka, choć jest dolegliwością niegroźną, a jednak nie warto jej bagatelizować, ponieważ nie leczona, powoduje pogorszenie się zdrowia psychicznego chorego. Objawy nerwicy żołądka mogą się objawiać czy nasilać w sytuacjach zwiększonego stresu (przed egzaminem czy rozmową kwalifikacyjną).

ból brzucha
Obraz Stefan Keller z Pixabay

Wśród charakterystycznych objawów nerwicy żołądka najczęściej się wymienia:

  • nudności
  • łaskotanie w brzuchu
  • wymioty
  • wzdęcia
  • lęk
  • drżenie rąk
  • skurcze jelit, mdłości, ucisk za mostkiem
  • rozdrażnienie
  • uczucie sytości
  • niestrawność
  • częste oddawanie moczu.

Przyczyny nerwicy żołądka

Nerwica żołądka może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy płci. Jednak najczęściej występuje u osób impulsywnych, narażonych na przewlekły stres oraz napięcie nerwowe.

Nerw błędny, który jest jednym z najdłuższych nerwów w organizmie ludzkim, zapewnia komunikację między jelitami i mózgiem oraz aktywuje stan relaksu. Traumy, trudne przeżycia, życie w ciągłym stresie i napięciu mogą powodować osłabienie aktywności\tonusu nerwu błędnego, co odpowiednio przykłada się na nasze samopoczucie, które zaczyna się pogarszać. Mamy przewlekłe bóle brzucha, zaburzenia snu oraz pracy układu pokarmowego.

żołądek
Obraz Julio César Velásquez Mejía z Pixabay

Jeżeli zauważyłeś u siebie typowe objawy nerwicy żołądka, to musisz przywrócić sobie spokój i równowagę, wyciszyć się, zrelaksować i odpocząć, tym samym stymulując i wzmacniając aktywność nerwu błędnego.

W rzadkich przypadkach objawy nerwicy żołądka mogą świadczyć o groźnych chorobach, takich jak:

  • choroba wrzodowa żołądka
  • zespół jelita drażliwego
  • zaburzenia lękowe
  • choroba zapalna jelit
  • nietolerancja glutenu
  • kamica żółciowa
  • uszkodzenie nerwu błędnego.

Nerwica żołądka – metody leczenia

Leczenie nerwicy żołądka przede wszystkim polega na zmianie stylu życia. Musisz wprowadzić do swego życia zdrowe nawyki żywieniowe, techniki relaksacyjne (joga, medytacja, muzykoterapia), sport, czyli wszystko, co pomoże przywrócić sobie spokój i równowagę.

Bez wątpienia warto zacząć zażywać różne preparaty ziołowe, które pomogą złagodzić objawy choroby. Korzeń imbiru czy herbata imbirowa pomogą pozbyć się nudności i mdłości. Z kolei mięta zielona, ​​mięta pieprzowa, lawenda lub melisa to sprawdzone zioła o działaniu uspokajającym i przeciwskurczowym.

Osoby cierpiące na nerwicę żołądka powinny wyeliminować ze swojej diety kawę, ponieważ pobudza pracę jelit, co może nasilać objawy choroby. Ponadto kofeina, zawarta w kawie, szczególnie w dużych ilościach, zwiększa napięcie, nerwowość i niepokój. Lepiej postawić na zieloną herbatę czy herbatę oolong.

herbata zielona
Photo TeeFarm/ pixabay

Postaw na relaks

Pamiętaj też o technikach relaksacyjnych, takich jak joga, oddychanie przeponowe (aktywuje nerw błędny), śpiewanie, tańce, muzykoterapia, które pomagają opanować stres, zrelaksować się i odzyskać równowagę.

Można też spróbować innych naturalnych metod na rozdrażnienie i zszarpane nerwy, takich jak aromaterapia i olejki eteryczne. Zainwestuj w dobry dyfuzor zapachowy oraz uspokajające olejki eteryczne (olejek lawendowy, rumiankowy, olejek z bergamotki). Wdychanie zapachów oraz miejscowe stosowanie olejków eterycznych pomaga pozbyć się stresu, lęku oraz napięcia nerwowego, co pozytywnie wpływa stan chorego z nerwicą żołądka.

Herbatki ziołowe, zawierające melisę, rumianek, wetywerię czy różę również się stosuje w leczeniu nerwicy żołądka.

Bez wątpienia warto też wspomnieć o diecie. Włącz do swego codziennego jadłospisu świeże owoce i warzywa sezonowe, które są doskonałym źródłem błonnika. Zadbaj o prawidłową florę swoich jelit, spożywając probiotyki zarówno w postaci naturalnej (jogurty, kefir), jak i suplementów diety, które można kupić w aptece. Postaw na mniejsze, ale częstsze posiłki. Oczywiście muszą być lekko strawne i najlepiej niskokaloryczne.

Rozmowa z bliską osobą czy terapeutą jest doskonałym sposobem na pozbycie się stresu, nerwicy i opanowanie lęku.

I na zakończenie warto też wspomnieć o sporcie, który, jak wiadomo, wspomaga zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here