Zespół Reye’a to rzadkie zaburzenie, które powoduje uszkodzenie mózgu i wątroby. Choroba najczęściej dotyka dzieci, choć nie omija też dorosłych.
Zespół Reye’a występuje u dzieci, które niedawno przeszły infekcję wirusową czy bakteryjną, taką jak ospa wietrzna czy grypa. Stosowanie aspiryny w leczeniu infekcji bez wątpienia znacznie zwiększa ryzyko zespołu Reye’a. Zarówno ospa wietrzna, jak i grypa mogą powodować ból głowy oraz gorączkę, ale rodzice powinni pamiętać o tym, by nie podawać dziecku aspiryny w celu złagodzenia bólu czy obniżenia wysokiej temperatury, ponieważ właśnie leki z kwasem acetylosalicylowym przyczyniają się do rozwoju zespołu Reye’a.
Spis Treści
Zespół Reye’a – charakterystyczne objawy
Objawy choroby zwykle pojawiają się w ciągu jednego – dwóch dni po przebytej infekcji. Początkowo pacjent zaczyna wymiotować. Później się staje agresywny i rozdrażniony. W końcu dochodzą takie objawy, jak napady padaczki, nadmierna senność, a czasami dziecko prawdopodobnie nawet może zapaść w śpiączkę.
Dziś nie ma skutecznych leków na Zespół Reye’a. Dobre wyniki jednak przynosi stosowanie na przykład sterydów. Pomaga to złagodzić objawy choroby, takie jak obrzęk mózgu.
Jakie są przyczyny zespołu Reye’a?
Badacze i lekarze do końca nie wiedzą, co może powodować zespół Reye’a. Choć wymieniają kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia choroby. Wśród podstawowych przyczyn wymienia się stosowanie leków z kwasem acetylosalicylowym, głównie aspiryny w leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych. Badacze wysuwają przypuszczenia, że dzieci, które cierpią z powodu zaburzenia oksydacji kwasów tłuszczowych, są najbardziej narażone na zespół Reye’a.
Zaburzenie oksydacji kwasów tłuszczowych to choroba, która charakteryzuje się nieprawidłowym funkcjonowaniem enzymów, które uczestniczą w procesie oksydacji kwasów tłuszczowych, przez co kwasy tłuszczowe gromadzą się w wątrobie, co zaburza jej pracę i może spowodować śpiączkę oraz śmierć.
Ponadto lekarze ostrzegają przed podawaniem leków z kwasem acetylosalicylowym w ciągu kilku tygodni po zaszczepieniu dziecka przeciwko odrze.
Jedną z przyczyn rozwoju zespołu Reye’a często się wymienia nadmierny kontakt z chemicznymi substancjami toksycznymi, takimi jak rozcieńczalniki do farb lub herbicydy.
Zespół Reye’a – metody leczenia
Zespół Reye’a to groźna choroba, która w niektórych przypadkach może powodować śpiączkę i nawet śmierć, dlatego wymaga leczenia szpitalnego. W ciężkich przypadkach leczenie przebiega na OIOM.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, obecnie nie ma leku na zespół Reye’a, dlatego terapia głównie się skupia na leczeniu objawowym. Lekarz bez wątpienia powinien zadbać o to, by dziecko było odpowiednio nawodnione. Konieczna jest wówczas kontrola równowagi wodno-elektrolitowej. Poza tym monitoruje stan płuc, serca oraz wątroby. W leczeniu dzieci cierpiących z powodu napadów padaczki, stosowane są leki przeciwpadaczkowe.
Leczenie farmakologiczne zespołu Reye’a polega na stosowaniu następujących preparatów leczniczych:
- insuliny w celu utrzymania prawidłowego metabolizmu glukozy
- kortykosteroidów w celu zmniejszenia obrzęku mózgu
- diuretyków (leki moczopędne) w celu usunięcia nadmiaru zatrzymującej się w organizmie wody.
Przy ciężkim zespole uszkodzenia płuc wykorzystuje się respirator, maszynę do wspomagania niewydolnego oddechu pacjenta.
Z pewnością, im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na jej wyleczenie. Nie leczony zespół Reye’a może powodować trwałe i krytyczne uszkodzenia mózgu oraz wątroby, co może zagrażać życiu chorego.
Jak uniknąć zespołu Reye’a?
Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, by w przypadku infekcji wirusowej czy bakteryjnej nigdy nie podawać swemu dziecku leków z kwasem acetylosalicylowym, szczególnie aspiryny, w celu złagodzenia bólu głowy i obniżenia gorączki.
Jeżeli dziecko boli głowa, to najlepiej podać mu paracetamol w zalecanych przez producenta dawkach, ponieważ niekontrolowane przyjmowanie leków przeciwbólowych, takich paracetamol czy ibuprofen, mogą powodować ciężkie uszkodzenie wątroby.
Aspiryna oraz inne preparaty z kwasem acetylosalicylowym mogą być stosowane u dzieci powyżej 12. roku życia.