Przeziębienie

Kogo z nas nie spotkało nigdy przeziębienie? Takich szczęściarzy jest z pewnością niewielu. Większość Polaków przechodzi tę popularną chorobę przynajmniej raz do roku. W tym artykule weźmiemy przeziębienie pod lupę. Przyjrzymy się jego głównym przyczynom oraz sprawdzonym sposobom leczenia.

Przyczyny przeziębienia

Przeziębienie powstaje z powodu działalności wirusów. Najczęstszą formą schorzenia jest infekcja rynowirusowa. Rzadziej spotykane są wirusy z grupy koronawirusów, wirusów RSV, grypy i paragrypy, a także entowirusy i adenowirusy. Dostają się one do ludzkiego organizmu drogą kropelkową lub w efekcie kontaktu bezpośredniego. Niektóre rozprzestrzeniają się także drogą pokarmową, a więc znajdują drogę do wnętrza naszego ciała wraz ze spożywanym jedzeniem.

Kiedy wirus dostanie się do organizmu, kolonizuje górne drogi oddechowe. Rozwija się w ich nabłonku przez dzień lub dwa, zanim pojawią się pierwsze objawy. Osoby chore wykazują największą skłonność do zarażania przez pierwsze trzy dni od zakażenia, lecz zanika ona zupełnie dopiero po mniej więcej dwóch tygodniach.

Jak zapobiegać przeziębieniu?

Najskuteczniejszym sposobem na zwycięstwo z każdą chorobą jest oczywiście prewencja. Jak zapobiegać więc przeziębieniu?

Schorzenie to występuje najczęściej w miesiącach jesienno-zimowych. To właśnie wtedy nasze górne drogi oddechowe zapewniają wirusom przyjazne środowisko do rozwoju. Dlatego zapobieganie przeziębieniu należy zacząć od dbałości o stan zdrowia w zimnych okresach roku. Oczywiście ekspozycja na zimno ma wiele zalet, niemniej musi być praktykowana w przemyślany i świadomy sposób, aby przynieść oczekiwane rezultaty. Nie wystawiaj się więc na większą ilość zimna, niż Twój organizm jest w stanie znieść. Nie wychodź na zewnątrz z mokrymi elementami ciała lub garderoby i uważaj na duże różnice temperatur. Koniecznie zadbaj także o odporność. Dzięki niej Twój organizm poradzi sobie z wirusami nawet wtedy, gdy zostanie wystawiony na ich działanie.

Sprawdzone sposoby na leczenie przeziębienia

Najważniejszym krokiem na drodze do zdrowia jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości odpoczynku. Jeżeli możesz tylko sobie na to pozwolić, połóż się i spędź w łóżku pierwsze dni choroby. Przebywaj dużo w cieple i postaraj się regularnie wypacać. Pod żadnym warunkiem nie narażaj się na niskie temperatury. Pomocne okażą się natomiast gorące kąpiele.

Przyjmowanie dużej ilości płynów jest równie ważne. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Do tego warto dołączyć ziołowe napary oraz herbaty. Można mieszać je z naturalnymi sokami, imbirem oraz miodem. Zadbaj również o odpowiednią suplementację. W trakcie przeziębienia warto przyjmować podstawowe witaminy, aby wspomóc regenerację organizmu.

Nie zapomnij o odpowiednich lekarstwach. Co prawda w przypadku większości zakażeń można się bez nich obyć. Przyspieszają one jednak proces rekonwalescencji, dlatego nie warto ich sobie odmawiać. Jednym ze środków, które działają przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo jest Aspirin. O jego różnych wariantach oraz zastosowaniu przeczytasz na stronie internetowej https://www.aspirin.pl/.

Życzymy dużo zdrowia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here