Wskazania do artroskopii biodra

Artroskopia biodra jest małoinwazyjną procedurą chirurgiczną, która pozwala na diagnostykę i leczenie różnych problemów stawu biodrowego. Jest zabiegiem zapobiegającym  rozwojowi schorzeń, które mogą prowadzić do jego degeneracji. Artroskopia pomaga przywrócić staw biodrowy do jego pierwotnej formy, zapewniając tym samym odzyskanie pełnej sprawności.  Zabieg jest rekomendowany  głównie osobom młodym, po przebytych kontuzjach, jak również pacjentom, u których uszkodzenie stawu biodrowego wystąpiło na skutek stanu zapalnego, dysplazji, infekcji czy urazu.

Artroskopia biodra, w wielu przypadkach jest skuteczną alternatywą do bardzo inwazyjnego zabiegu, jakim  jest endoprotezoplastyka.  Artroskopia stawu biodrowego pozwala w skuteczny sposób uniknąć ryzyka i ograniczenia związane z wszczepieniem sztucznego implantu, umożliwia pacjentowi szybszą rekonwalescencję po wykonanym zabiegu.

Wskazania do wykonania artroskopii biodra

Wskazania do artroskopii biodra obejmują różnorodne stany i urazy, które często  nie reagują  na mniej inwazyjne metody leczenia. Najważniejsze wskazania do artroskopii biodra to:

  • zespół konfliktu udowo-panewkowego (FAI), deformacje kostne jak zniekształcenie szyjki kości udowej, zniekształcenie panewki stawu prowadzące do tarcia i uszkodzenia chrząstki,
  • uszkodzenie obrąbka stawowego na skutek urazu lub przewlekłego konfliktu powodujące ból i niestabilność stawu,
  • obecność ciała wolnego w stawie, fragmenty chrząstki lub kości przemieszczające się swobodnie w stawie biodrowym, powodujące ból i ograniczenie ruchomości,
  • chondromalacja, zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej,
  • zapalenie błony maziowej prowadzące do bólu i obrzęku stawu,
  • zespół trzaskającego biodra, stan, w którym ścięgno lub pasmo biodrowo-piszczelowe ociera się o strukturę kostną, powodując trzaski i ból,
  • mikrozłamania powodujące ból, które mogą być widoczne tylko w artroskopii,
  • ocena i leczenie innych problemów stawu biodrowego takich jak infekcje, urazy sportowe, czy powikłania po wcześniejszych operacjach biodra.

Artroskopia biodra jest zalecana, gdy objawy są ciężkie i nie reagują na inne metody leczenia, takie jak fizjoterapia, leki przeciwbólowe czy zmiany stylu życia. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, lekarz zazwyczaj przeprowadza dokładną ocenę kliniczną, badania obrazowe (rezonans biodra, RTG) oraz omawia z pacjentem potencjalne korzyści i ryzyko związane z procedurą.

Przebieg zabiegu, rehabilitacja po artroskopii biodra

W Szpitalu Carolina zabieg artroskopii stawu biodrowego wykonywany jest z użyciem narzędzi i kamery wprowadzonej przez 3-4 nacięcia na skórze. Podczas  zabiegu wykonuje się naprawy  uszkodzeń, usuwa się tkanki niepożądane oraz płucze się  staw. Następnie pacjent trafia do oddziału szpitalnego, na którym długość pobytu zależy od występujących dolegliwości bólowych, krwawienia, obrzęku oraz gojenia ran.

Po zabiegu artroskopii biodra konieczna jest trwająca łącznie nawet kilkanaście tygodni rehabilitacja. Po zabiegu zalecany jest odpoczynek w domu do czasu zdjęcia szwów, około dwóch tygodni. Powrót do aktywności sportowych jest  możliwy dopiero po zakończeniu całej rehabilitacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here