Worki pod oczami

Worki pod oczami to problem natury estetycznej, z którym zmaga się wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są one spowodowane nagromadzeniem się limfy w tkance podskórnej. Wśród najczęstszych przyczyn tej dolegliwości wymienia się stres, zmęczenie, a także nieodpowiednią dietę bądź pielęgnację. Czasami jednak są one objawem poważnych chorób. Jakie są przyczyny i sposoby na zwalczanie worków pod oczami? Podpowiadamy.

Worki pod oczami — przyczyny

Najczęściej worki pod oczami są spowodowane niehigienicznym trybem życia, czyli nieodpowiednią dietą, zbyt krótkim snem i ogólnym zmęczeniem organizmu. Do ich powstawania przyczynia się również palenie papierosów, a także nadużywanie alkoholu. W niektórych przypadkach dolegliwość tą dziedziczy się po rodzicach i wówczas dodatkowo problem ten narasta z wiekiem.

Worki pod oczami a odwodnienie skóry

Worki pod oczami mogą być spowodowane również utratą jędrności skóry w tym obszarze. Ta z kolei może wynikać z niewystarczającego jej nawodnienia i nieodpowiedniej pielęgnacji, a także zmian w organizmie, które z upływem czasu w nim zachodzą i są spowodowane wiekiem. Zalicza się do nich m.in. ograniczenie produkcji kolagenu.

Czasami nieprawidłowa dieta wpływa na odwodnienie skóry, a także tendencję do powstawania worków pod oczami. Do opuchlizny i zastoju limfy w tkance podskórnej dochodzi wtedy, kiedy w naszym jadłospisie znajdują się zbyt duże ilości soli, a także niedobór witaminy K i żelaza.

Worki pod oczami a stres

Worki pod oczami często są jednym z objawów przewlekłego stresu, a nawet poważniejszych dolegliwości takich jak nerwica wegetatywna. Wówczas wynikają one z ogólnego zmęczenia organizmu, nieprawidłowej dawki snu, a także zwłaszcza w przypadku nerwicy lękowej są objawem somatycznym.

W sytuacji, kiedy worki pod oczami są jednym z objawów przewlekłego stresu poza wdrożeniem odpowiedniej diety i pielęgnacji skóry, warto zastanowić się nad wizytą u psychoterapeuty, ponieważ tego typu schorzenia czasem mogą prowadzić do znacznie gorszych konsekwencji i dolegliwości ze strony innych narządów.

Worki pod oczami a pielęgnacja skóry

Worki pod oczami to problem natury estetycznej, z którym można walczyć przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji. Warto więc zadbać o właściwe nawilżenie i odżywienie skóry za pomocą dobrej jakości, najlepiej hipoalergicznego kremu pod oczy. Może on posiadać również właściwości przeciwzmarszczkowe.

Niezwykle istotny jest również sposób aplikacji kremu pod oczy. Podczas jego nakładania należy wykonywać delikatny masaż, który dodatkowo pobudzi mikrokrążenie, dzięki czemu usunie nadmiar limfy i krwi z obszaru pod oczami. Do masażu można użyć też kostek lodu — poprawią one sprężystość naszej skóry, a następnie zaaplikować krem.

Domowe sposoby na worki pod oczami

Istnieją domowe sposoby, które pomagają na zmniejszenie opuchlizny pod oczami. Należą do nich różnego rodzaju kompresy i okłady, na przykład z ogórka, schłodzonej łyżeczki czy wspomnianych wcześniej kostek lodu. Można stosować również okłady z pokrojonego ziemniaka, a także ostudzonych wcześniej torebek z herbatą. Zawarta w niej kofeina zwęża naczynia i redukuje obrzęk wokół oczu.

Jeżeli w naszym przypadku cienie pod oczami nie są spowodowane problemami natury medycznej, należy zmienić swój tryb życia na bardziej higieniczny. Istotna jest tutaj dieta bogata witaminy minerały i makroelementy, w której ograniczymy sól i produkty wysokoprzetworzone, a także właściwy wypoczynek. Zadbajmy o to, aby nasz sen trwał minimum 7-9 godzin. Ważne jest też nawodnienie organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here