Wodobrzusze to patologiczny stan, kiedy w jamie brzusznej zaczyna się gromadzić za dużo płynu. Normalna ilość płynu to około 20-25 ml. Jeżeli z kolei ilość płynu sięga ponad 140 ml, to wtedy jest konieczna konsultacja lekarza. Prawdopodobnie do gromadzenia płynu dochodzi wtedy, kiedy pacjent cierpi na chorobę wątroby. W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania wątroby płyn wypełnia przestrzeń między wyściółką jamy brzusznej a narządami.
Spis Treści
Wodobrzusze – możliwe przyczyny
Wodobrzusze często jest objawem następujących chorób wątroby:
- marskość wątroby, która najczęściej jest spowodowana dużymi ilościami spożywanego alkoholu
- zapalenia wątroby spowodowane wirusem HCV i HBV
- inne choroby wątroby, spowodowane niekontrolowanym zażywaniem leków.
Inne choroby, które prowadzą do wodobrzusza:
- niewydolność serca
- ostre zapalenie trzustki
- nowotwory, takie jak rak jajnika, rak trzustki, rak żołądka, rak przełyku, rak jelita grubego, rak piersi
- niewydolność nerek
- gruźlica
- niedoczynność tarczycy.
Ascites (wodobrzusze) – objawy
Ascites nie jest chorobą, lecz jednym z objawów różnych groźnych chorób. Bez wątpienia powiększający się obwód brzucha w krótkim czasie powinien skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.
Jakie jeszcze objawy powinny wzbudzić niepokój?
- nagłe i niekontrolowane tycie
- bóle brzucha
- uczucie pełności i ciężkości na żołądku
- nudności i wymioty
- zgaga
- trudności z oddychaniem i duszność.
Wodobrzusze – rozpoznanie
W celu rozpoznania wodobrzusza lekarz z pewnością przeprowadzi wywiad i badanie palpacyjne, podczas którego niepokój powinno wzbudzić chełbotanie i stłumienie w brzuchu, które jest spowodowane nadmiarem płynu w jamie brzusznej. Prawdopodobnie będzie też konieczne zbadanie węzłów limfatycznych (lekarz sprawdzi, czy nie są powiększone). Ponieważ wodobrzusze jest najczęściej objawem choroby wątroby, lekarz powinien też sprawdzić, czy skóra pacjenta nie jest zażółcona, zapytać o świąd.
Konieczne badania laboratoryjne:
- morfologia krwi
- znaczniki nowotworowe
- badanie laboratoryjne w celu oceny stanu wątroby oraz trzustki
- badania w celu wykrycia zakażenia wirusem HCV i HBV
Badania obrazowe, wykonywane w przypadku podejrzenia wodobrzusza:
- RTG jamy brzusznej na stojąco
- ultrasonografia
- tomografia komputerowa
- wykonanie nakłucia jamy brzusznej w celu pobrania płynu, który później zostaje skierowany na badanie histopatologiczne.
Główne metody leczenia wodobrzusza
Wybór metody leczenia wodobrzusza zależy od przyczyny choroby. W przypadku wodobrzusza, spowodowanego nowotworami, leczenie polega na stosowaniu radioterapii, chemioterapii oraz zażywaniu leków moczopędnych. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie pomaga i pacjent cierpi z powodu silnych bólów, lekarz może zalecić wykonanie nakłucia jamy brzusznej, by upuścić nadmiar płynu, który gromadzi się w otrzewnej.
Jeżeli przyczyną wodobrzusza jest choroba wątroby (marskość wątroby, zapalenie wirusowe typu B i C oraz inne stany patologiczne), to terapia polega na leczeniu diuretykami oraz leczeniu podstawowych objawów samej choroby wątroby. Stosowana jest antybiotykoterapia. Poza tym zalecane jest zażywanie leków, wspierających pracę wątroby oraz leków neuroleptycznych.
Wszyscy pacjenci z wodobrzuszem powinni ograniczyć spożycie soli i stosować odpowiednią dietę z niską zawartości białka. Oczywiście warto też zrezygnować ze spożycia alkoholu oraz palenia.
Powikłania nakłucia jamy brzusznej
Choć powikłania występują bardzo rzadko, ale czasami się zdarza, że po wykonaniu zabiegu paracentezy dochodzi do:
- krwawienia do jamy brzusznej na skutek przekłucia naczynia krwionośnego podczas zabiegu
- zapalenia jamy otrzewnej
- powikłań infekcyjnych.
I na zakończenie słów kilka o tym, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia wodobrzusza. Po pierwsze, ogranicz spożycie alkoholu i zaszczep się przeciwko WZW typu B. Po drugie, pamiętaj o bezpiecznym seksie, gdyż wirus HCV i HBV są przenoszone drogą płciową i poprzez krew.