Witamina D

Zróżnicowana dieta odgrywa istotną rolę dla zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia. O tym, że powinna uwzględniać niezbędne witaminy i minerały wie przecież każdy. Pomimo wszystko zdarza się, że zaniedbujemy jej jakość, przez co nie dostarczamy do organizmu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Ich niedobory mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego w niektórych przypadkach konieczna może być suplementacja.

Jednym ze składników, który może wymagać suplementacji, jest witamina D. Z racji tego, w jaki sposób powstaje w ludzkim organizmie, nazywana jest witaminą słońca. Niestety nie zawsze syntetyzowana jest w odpowiedniej ilości. Stąd właśnie niedobory, na które w naszej strefie klimatycznej cierpi dość dużo osób.

Dlaczego witamina D jest taka ważna?

Witamina D pełni w organizmie człowieka szereg istotnych funkcji. Odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce wapniowo-fosforanowej. Wpływa na prawidłowy rozwój kości oraz utrzymanie ich w dobrej kondycji. Nie powinno jej zatem zabraknąć ani u dzieci, ani u osób dorosłych. Poza tym witamina D ma ogromne znaczenie w profilaktyce nadciśnienia, nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych. Obniżenie jej poziomu może prowadzić do pogorszenia nastroju, a nawet wystąpienia depresji.

Witamina D pobudza do działania komórki układu immunologicznego, dzięki czemu wspiera odporność organizmu. Odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowej pracy mięśni oraz stawów. Niedobory mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Mogą prowadzić do występowania krzywicy u dzieci i osteoporozy u osób dorosłych. Zwiększają też ryzyko występowania nadciśnienia, a u kobiet ciężarnych cukrzycy, a nawet przedwczesnego porodu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Organizm człowieka ma zdolność syntetyzowania witaminy D, jednak tylko w określonych warunkach. Do syntezy dochodzi w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Niestety w naszej strefie klimatycznej ilość słonecznych dni w ciągu roku jest stosunkowo mała. To sprawia, że znaczna część naszego społeczeństwa cierni na niedobory. Obecność tej w witaminy w spożywanych pokarmach również jest niewystarczająca i zwykle nie pozwala na pokrycie pełnego zapotrzebowania organizmu. Właśnie dlatego w wielu przypadkach zachodzi konieczność suplementacji. Witamina D w formie suplementów może być przyjmowana przez osoby w różnym wieku. Na rynku dostępne są preparaty dostosowane do potrzeb pacjentów z różnych grup wiekowych, w tym dla małych dzieci oraz niemowląt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here