Tabletka dzień po

Tabletka popularnie nazywana ,,dzień po” to jedna ze skutecznych metod antykoncepcji awaryjnej, która stosowana jest już po odbyciu stosunku. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie zapłodnieniu przez plemnik, który może szybko dotrzeć do komórki jajowej. Co powinniśmy o niej wiedzieć, zanim udamy się na wizytę do ginekologa? Podpowiadamy.

Jak działa tabletka ,,dzień po”?

Tabletka ,,dzień po” jest formą antykoncepcji awaryjnej. Polega na zatrzymaniu lub opóźnieniu owulacji. W ten sposób nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego, przez co nie jest możliwe jej zapłodnienie. Tabletka powstała z myślą o nagłych sytuacjach, kiedy chcemy uniknąć niechcianej ciąży. Jest to forma zabezpieczenia doraźnego, ponieważ przyjmuje się ją jednorazowo po odbytym stosunku. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek o podobnym mechanizmie działania. Różnią się jedynie składem oraz czasem skuteczności, jednak obie są dostępne wyłącznie na receptę.

Czy antykoncepcja awaryjna jest skuteczna?

Tabletka ,,dzień po” jest niezwykle skuteczna, ale na jej zastosowanie zwykle mamy do 120 godzin po odbytym akcie seksualnym. Jeśli zażyjemy tabletkę w ciągu 72 godzin oraz zgodnie z zaleceniami, może ona zmniejszyć ryzyko ciąży nawet o 87%. Jeśli zostanie ona wchłonięta do 24 godzin, będzie wtedy jeszcze bardziej skuteczna, bowiem nawet do 99%. Warto jednak pamiętać, że tabletka ,,dzień po” nie jest tak skuteczna, jak klasyczna antykoncepcja. Nie powinno się tego traktować jako formy kontroli nad zajściem w ciążę.

Ten rodzaj antykoncepcji nie chroni również przed wszelkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto zatem pomyśleć o tym, jako o kopii zapasowej niż o rutynowym użytku. Powstała bowiem po to, aby pomóc uniknąć zajścia w ciąże w sytuacjach nagłych lub nieprzewidzianych.

W jakich sytuacjach nie należy przyjmować tabletki ,,dzień po”?

Niestety nie we wszystkich przypadkach stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest możliwe, a przede wszystkim bezpieczne. Z pewnością nie można jej przyjmować, kiedy wiemy, że jesteśmy w ciąży, mamy alergię na składniki tabletki ,,dzień po”, a także niedawno doszło do krwawień z pochwy, których lekarz jeszcze nie ocenił. Nie można jej również stosować podczas karmienia piersią oraz w przypadku zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. Zakazane jest także przyjmowanie w przypadku stwierdzonych nowotworów hormonozależnych oraz stosowaniu innej antykoncepcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here