próchnica
Photo renatalferro/ pixabay

Demineralizacja zęba \ caries dentium to jedno z najczęściej występujących schorzeń zakaźnych tkanek twardych zęba, które dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Próchnica zębów charakteryzuje się powstawaniem białych plam na zębach, które z biegiem czasu ciemnieją. W przypadku dzieci próchnica może się rozwijać zarówno na zębach mlecznych, jak i na zębach stałych.

Rodzice w zdecydowanej większości są przekonani, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak kiedyś wypadną. Nic bardziej mylnego. Choroba próchnicowa zębów mlecznych wymaga leczenia i wypełnienia powstałych ubytków.

dentysta
Photo marcioandrei/ pixabay

Próchnica u dzieci – przyczyny 

Choroba próchnicowa powoduje demineralizację szkliwa, odsłonięcia dentyny oraz tworzenia się dziury. Osad nazębny (płytka bakteryjna) to lepka, często bezbarwna czy jasnożółta warstwa, która tworzy się na zębach. Połączenie śliny, resztek pokarmu powoduje powstawanie płytki na zębach, która zawiera bakterie, odpowiedzialne za rozwój próchnicy. 

Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej. Niewłaściwa higiena jamy ustnej dziecka jest jedną z najczęstszych przyczyn tworzenia się ubytków w zębach.

Dzieci powinny myć zęby przez 2-3 minuty, dwa razy dziennie. Jednak większość dzieci myje zęby tylko raz dziennie (najczęściej rano) albo całkowicie zapomina o szczotkowaniu.

Ponadto dzieci często zapominają o nitkowaniu zębów albo robią to w niewłaściwy sposób. Nitkowanie, podobnie jak szczotkowanie, odgrywa bardzo ważną rolę w walce z płytką nazębną, ponieważ zalegające resztki jedzenia między zębami też się przyczyniają do jej powstawania.

Rodzice powinni też pamiętać o tym, że na właściwą higienę jamy ustnej składają się również regularne wizyty kontrolne u dentysty co 6 miesięcy.

Wielu rodziców często się zastanawia, kiedy po raz pierwszy zabrać swoją pociechę do stomatologa. Ponieważ u większości dzieci pierwsze zęby mleczne wyrzynają się między 6 a 12 miesiącem życia, to właśnie wtedy powinna się odbyć pierwsza wizyta.

mycie zębów
Photo jennyfriedrichs/ pixabay

Oczywiście zła higiena jamy ustnej nie jest jedyną przyczyną powstawania ubytków. Istotną rolę odgrywa również dieta. Niektóre produkty mogą przyczyniać się do powstania próchnicy. Dziecko, które często je słodycze, pije słodkie napoje gazowane oraz żywność, bogatą w węglowodany proste jest bardziej narażone na próchnicę.

Próchnica nie jest chorobą dziedziczną, ale możemy dziedziczyć niektóre choroby szkliwa i zębów, które się przyczyniają do tworzenia ubytków próchnicowych. Choć na razie nie ma przekonujących dowodów na potwierdzenie tej teorii.

Próchnica u dzieci – objawy

Oto typowe symptomy próchnicy u dzieci:

  • początkowo na zębie pojawia się biała plama
  • z biegiem czasu zaczyna ona ciemnieć
  • nadwrażliwość na zimne i gorące napoje oraz potrawy
  • ból zęba
  • tkliwość
  • odmowa jedzenia.

Jeżeli zaobserwowałeś u swego dziecka wyżej opisane objawy, koniecznie zabierz go do stomatologa, który potwierdzi albo wykluczy próchnicę. W przypadku potwierdzenia choroby rozpocznie właściwe leczenie, dzięki któremu Twoje dziecko w przyszłości będzie się cieszyć pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami.

Choroba próchnicowa u dzieci – metody leczenia

Lekarz, uwzględniając etap choroby, podejmuje decyzję o wyborze metody leczenia. W przypadku zaawansowanej próchnicy konieczne będzie borowanie i wypełnienie ubytku plombą.

Wypełnianie ubytków jest konieczne zarówno w przypadku zębów stałych, jak i mlecznych, ponieważ przedwczesna utrata zębów mlecznych skutkuje zatrzymaniem zębów stałych. W ciężkich przypadkach, kiedy próchnica zajęła cały ząb, lekarz może podjąć decyzję o usunięciu zęba.

Jeżeli dziecko panicznie boi się stomatologa, to jednym z najlepszych rozwiązań jest znieczulenie ogólne, które polega na dożylnym podanie leków usypiających podczas zabiegu.

mycie zębów
Photo jennyfriedrichs/ pixabay

Jak zapobiegać próchnicy zębów u dzieci?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by dziecko pamiętało o właściwej higienie jamu ustnej: szczotkowanie dwa razy dziennie i nitkowanie raz dziennie. W przypadku niemowląt, które jeszcze nie mają ząbków, należy po każdym karmieniu przecierać dziąsła gazą. Do szczotkowania zębów mlecznych należy używać pasty do zębów przeznaczonej dla dziecięcych zębów.

Ponadto rodzice powinni zadbać o zdrową dietę dziecka, w której nie powinno być słodkich napojów oraz słodyczy.

Zdrowe alternatywy dla słodyczy:

  • owoce o niskim indeksie glikemicznym (jeżyny, jagody, maliny)
  • mieszanka studencka
  • jogurt
  • banany
  • serowe paluszki
  • mus jabłkowy bez cukru
  • suszone owoce bez dodatku cukru
  • marchewka
  • batoniki musli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here