zmęczenie
Photo marusya21111999/ pixabay

Zmęczenie może dopaść nas o każdej porze dnia. Źródłem energii dla naszego organizmu jest bez wątpienia żywność. Spożywanie produktów, bogatych w minerały, witaminy, węglowodany, białka oraz tłuszcze jest gwarancją dobrego samopoczucia i aktywności. Ponadto na poziom energii wpływa wielkość oraz kaloryczność posiłków. Na pewno każdy z nas zauważał, że po zjedzeniu obfitego, kalorycznego posiłku jest zmęczony i senny. 

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ organizm zużywa energię na strawienie jedzenia, w wyniku czego objętość krwi przesuwa się z mózgu do jelit, co powoduje niedotlenienie i spowolnienie jego działalności. Najlepszym sposobem na uniknięcie senności po posiłkowej jest spożywanie kilku mniejszych posiłków w ciągu dnia, które będą dostarczać organizmowi regularnych pokładów energii, co w przyszłości przełoży się na piękną sylwetkę i dobre samopoczucie. Poznaj produkty, które są najlepszym źródłem energii.

dieta
Photo dbreen/ pixabay

Żywność nieprzetworzona powoduje zmęczenie

Choć większość z nas uwielbia śmieciowe jedzenie, to jednak warto pamiętać o tym, że tego typu żywność posiada bardzo niską wartość odżywczą.

Żywność przetworzona, czyli parówki, słodkie napoje gazowane, dania gotowe, konserwy, chipsy najczęściej są nafaszerowane konserwantami, barwnikami, wzmacniaczami smaku oraz tłuszczami trans, które powodują zmęczenie oraz ospałość.

Świeże, sezonowe owoce i warzywa usuną zmęczenie

W przeciwieństwie do przetworzonej żywności, która w wyniku przetwarzania traci składniki odżywcze, żywność świeża jest bogatym źródłem składników odżywczych. Jedzenie sezonowych warzyw oraz owoców jest najlepszym sposobem na uniknięcie pestycydów.

Napoje bezkofeinowe

Jak wynika z badań naukowych, kofeina w umiarkowanych ilościach pozytywnie wpływa na pracę organizmu ludzkiego. Choć powszechnie się uważa, że kawa jest najlepszym zastrzykiem energii, to tak naprawdę nie dostarcza energii naszemu organizmowi, ponieważ nie zawiera kalorii. Kawa pobudza i dodaje energii, ale pod warunkiem, że wraz z kofeiną dostarczasz swojemu organizmowi składników odżywczych. W przeciwnym razie, gdy działanie kawy ustanie, poczujesz się zmęczony i ospały.

Chude mięso

Czerwone mięso jest bogatym źródłem tłuszczów nasyconych. Z kolei chude mięso, takie jak mięso drobiowe (kurczak, indyk) czy ryby są bogate w pełnowartościowe białko, ale zawierają małe ilości tłuszczów nasyconych. Ryby, takie jak łosoś czy tuńczyk są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które wspierają pracę układu krwionośnego.

mięso
Photo RitaE/pixabay

Produkty pełnoziarniste i węglowodany złożone

Podobnie, jak żywność przetworzona, rafinowane węglowodany, takie jak biały ryż, biały cukier czy biała mąka są mechanicznie oczyszczane z błonnika oraz składników odżywczych. Z kolei produkty pełnoziarniste powstają z ziaren zmielonych razem z łuską, w której znajduje się najwięcej cennych związków. Zjedzenie rano śniadania pełnoziarnistego z pewnością da ci energii na długi czas.

Orzechy i pestki

Orzechy i pestki to jedna z najlepszych przekąsek na zaspokojenia nagłego ataku głodu i pokonanie zmęczenia. Włączając różne orzechy i pestki do swojej diety, dostarczasz organizmowi cennych składników odżywczych.

Migdały, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, orzechy włoskie, pestki słonecznika i dyni najlepiej spożywać na surowo. W takiej postaci nie zawierają dodatków i są najzdrowsze.  

Woda usunie zmęczenie

Właściwie nawodnienie organizmu jest gwarancją jego prawidłowego funkcjonowania. Choć woda nie dostarcza organizmowi energii, to jednak uczestniczy w ważnych procesach, zachodzących w organizmie, w takich jak choćby proces przemiany materii. Wodę należy pić stopniowo przez cały dzień. Najlepiej jeśli zamiast kawy, czy napojów gazowanych, sięgniesz po szklankę czystej wody.

Witaminy i suplementy diety

W przypadku, gdy Twoja codzienne dieta jest uboga w cenne składniki odżywcze, możesz sięgnąć po witaminy i suplementy diety. Pomagają uzupełnić niedobór ważnych mikro-i makroelementów w organizmie.

Banany dobrze usuwają zmęczenie

Banany zawierają potas, błonnik oraz węglowodany, które jak wiadomo, stanowią najważniejsze źródło energii, dlatego warto je włączyć do swojej codziennej diety, by zawsze czuć się pełnym energii i optymizmu.

banany
Photo StockSnap/pixabay

Owies

Płatki owsiane są bogatym źródłem błonnika oraz niedużych ilości białka. Najlepiej postawić na płatki zwykłe, do których można dodać zdrowe dodatki, takie jak miód, orzechy czy owoce.

Nasiona chia

Nasiona chia są bogate w błonnik, węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. 1-2 łyżeczki nasion dodanych do porannej kaszy czy jogurtu są doskonałym zastrzykiem energii. Szczególnie są zalecane osobom, które aktywnie trenują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here