Każdy z nas z pewnością wie, że palenie negatywne wpływa na nasze zdrowie i organizm, niezależnie od tego, czy jest to palenie czynne, czy palenie bierne. Podczas palenia tytoń się spala i wydziela dym. Z kolei dym tytoniowy zawiera blisko 8000 tysięcy toksycznych substancji, takich jak azot, dwutlenek węgla, substancje rakotwórcze (aceton, fenol i krezol), substancje smoliste. Wdychając dym tytoniowy, niszczymy nie tylko swoje płuca, lecz także cały organizm.
Palenie w długotrwałej perspektywie zwiększa ryzyko wystąpienia różnych groźnych chorób i zaburza pracę głównie układu krążenia i układu oddechowego, choć negatywne oddziaływanie tysięcy toksycznych substancji rozprzestrzenia się na wszystkie komórki organizmu ludzkiego.
Pamiętać warto o tym, że palenie w każdej postaci jest szkodliwe. Niezależnie od tego, czy palisz papierosy, cygaro czy fajkę wodną (sziszę), narażasz swój organizm na nieodwracalne spustoszenia. Jak wynika ze statystyk, śmiertelność wśród palaczy obu płci jest trzykrotnie większa niż śmiertelność wśród osób niepalących.
Spis Treści
Wpływ palenia na poszczególne układy w organizmie ludzkim
Dym tytoniowy, zawierający tysiące toksycznych substancji, negatywnie wpływa na każdą komórkę w organizmie ludzkim, tym samym zaburzając jego pracę i powodując różne choroby.
Palenie a układ nerwowy
Tytoń zawiera nikotynę. Wdychana nikotyna szybko przenika przez płuca do układu krążenia i jest transportowana do mózgu w kilka sekund. W wyniku napływu nikotyny do mózgu uwalniają się neuroprzekaźniki, między innymi dopamina, która odpowiada za odczuwanie przyjemności. Poza tym nikotyna zwiększa aktywność i dodaje energii. Nikotyna jest takim samym narkotykiem, jak kokaina, dlatego przyczynia się do rozwoju uzależnienia. Objawy odstawienia nikotyny są niezwykle uciążliwe. Należą do nich niepokój, irytacja, głód nikotynowy, zaburzenia snu, wahania nastroju.
Układ oddechowy
Z pewnością układ oddechowy najbardziej cierpi z powodu palenia. Wdychany dym tytoniowy przenika do układu oddechowego, siejąc w nim nieodwracalne spustoszenia. Palacze są najbardziej narażeni na następujące choroby płuc: rozedma płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nowotwory płuc. Dzieci, których rodzice palą, często zapadają na choroby infekcyjne układu oddechowego (zapalenia górnych dróg oddechowych, kaszel, astma).
Układ sercowo-naczyniowy (układ krążenia)
Dym tytoniowy negatywnie wpływa na cały układ krwionośny, ponieważ nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi. W dłuższej perspektywie postępujące zwężenie, któremu najczęściej towarzyszy uszkodzenie naczyń krwionośnych, może powodować chorobę tętnic obwodowych.
Poza tym nikotyna podnosi ciśnienie krwi, powoduje osłabienie ścian naczyń krwionośnych oraz powstawanie skrzeplin, co dodatkowo utrudnia przepływ krwi i zwiększa ryzyko udaru.
Palenie zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca, szczególnie u pacjentów, którzy w przeszłości przeszli operację wszczepienia bajpasów serca czy stentu do naczynia krwionośnego.
Palenie bierne jest tak samo szkodliwe, jak i palenie czynne, ponieważ może powodować zawał, udar i inne choroby serca.
Wpływ papierosów na urodę
Nikotyna negatywnie wpływa na naszą skórę, włosy oraz paznokcie. Toksyczne substancje, zawarte w dymie tytoniowym, uwalniają wolne rodniki, tym samym przyspieszając starzenie się skóry. Jak wynika z najnowszych badań, palenie zwiększa ryzyko raka płaskonabłonkowego (rak skóry).
Palenie zwiększa ryzyko infekcji grzybiczych paznokci. Ponadto, jak wykazały niektóre badania, nikotyna powoduje wypadanie włosów, łysienie i przyczynia się do szybszego siwienia.
Układ pokarmowy
Palenie zwiększa ryzyko raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku oraz raka trzustki. Bierne palenie zwiększa ryzyko nowotworów jamy ustnej.
Poza tym palacze, w tym też bierni, są bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, ponieważ nikotyna jest jednym z czynników ryzyka rozwoju insulinooporności.
Libido i układ rozrodczy
Palenie ma negatywny wpływ na ukrwienie narządów płciowych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Palący mężczyzna często ma problemy z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji. Z kolei kobiety, które nałogowo palą, borykają się ze spadkiem libido, suchością pochwy oraz brakiem orgazmu.
Reasumując, można powiedzieć, że choć rzucenie palenia jest sprawą bardzo trudną, a jednak warto zerwać z nałogiem, by w przyszłości cieszyć dobrym samopoczuciem, zdrowiem i urodą. Rzucenie palenia może uratować Ci życie!