Owrzodzenia jamy ustnej to częsta przypadłość, która może dotknąć każdego niezależnie od płci i wieku. Wrzody i nadżerki mogą powstawać zarówno na wargach i policzkach, jak i na podniebieniu, języku czy dnie jamy ustnej. Czasami może też występować owrzodzenie przełyku, który jest częścią przewodu pokarmowego, łączącego gardło z żołądkiem.
Owrzodzenia jamy ustnej (afty, pleśniawki, ropnie) to najczęściej niewielkie dokuczliwe i bolesne zmiany w obrębie nabłonka oraz tkanki łącznej, które po podjęciu właściwego leczenia zwykle ustępują w ciągu 7-14 dni.
Choć w większości przypadków nadżerki i afty wywołują niegroźne choroby czy urazy, to jednak czasami mogą wskazywać na chorobę nowotworową jamy ustnej czy opryszczkę. Przyczyny powstawania nadżerek, pleśniawek, aft i ropni mogą być różne. Poznaj listę najczęstszych przyczyn powstawania owrzodzenia w jamie ustnej.
Spis Treści
Opryszczka
Herpes simplex to choroba zakaźna, której charakterystycznym objawem jest przede wszystkim pojawienie się pęcherzyków, wypełnionych wodą, w okolicy warg. Typowe zwiastuny choroby: ból, mrowienie, swędzenie, pieczenie.
Do nietypowych objawów należą:
- gorączka
- powiększenie węzłów limfatycznych
- bóle mięśni i stawów.
Niedokrwistość
Anemia to częste schorzenie, spowodowane obniżeniem poziomu czerwonych krwinek oraz hemoglobiny, w wyniku czego dochodzi do niedotlenienia tkanek.
Objawy choroby to na przykład:
- tachykardia
- nadciśnienie czy niskie ciśnienie
- zmęczenie
- zawroty głowy
- bladość skóry.
Owrzodzenia jamy ustnej – zapalenie dziąseł
Zapalenie dziąseł jest częstą infekcją jamy ustnej i dziąseł, która w większości przypadków dotyka dzieci.
Typowe objawy choroby:
- małe, bolące zmiany w postaci białych lub szarych plam na dziąsłach, czy na wewnętrznej stronie policzków
- nadmierne ślinienie się
- ból podczas spożywania pokarmów.
Mononukleoza zakaźna
Gorączka gruczołowa to choroba zakaźna, wywołana przez wirusa Epsteina-Barra. Dotyka głównie uczniów szkół średnich i studentów.
Charakterystyczne objawy choroby, które mogą się utrzymywać nawet przez dwa miesiące:
- gorączka
- powiększenie węzłów limfatycznych
- ból gardła
- ból głowy
- zmęczenie
- nocne poty
- bóle mięśni i stawów.
Owrzodzenia jamy ustnej – afty
Afty, często też są nazywane aftowym zapaleniem jamy ustnej lub owrzodzeniem aftowym. Są to małe, bolesne białe, żółte owrzodzenia o owalnym kształcie z zapalnym rumieniem, które należą do najczęstszej formy zmian w obrębie jamy ustnej. W większości przypadków ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni. Nawracające afty w jamie ustnej mogą sygnalizować groźne choroby, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia, niedobór witamin, HIV.
Niedobór folacyny
Kwas foliowy\witamina B9\folacyna to związek chemiczny, należący do witamin z grupy B. Odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, ponieważ reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u płodu, uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych, z których jak wiadomo, powstaje DNA. Skutkiem niedoboru folacyny najczęściej jest anemia.
Typowe objawy niedoboru witaminy B9:
- zmęczenie
- osłabienie
- bladość skóry
- owrzodzenia jamy ustnej
- obrzęk języka
- osłabienie włosów (siwienie, wypadanie)
- stany zapalne języka.
Drożdżyca jamy ustnej
Kandydoza\grzybica jamy ustnej to choroba zakaźna, wywołana przez drożdżaki z rodziny Candida. Najczęściej dotyka niemowlęta i dzieci, choć nie omija też dorosłych. W przypadku osób dorosłych drożdżyca jamy ustnej może sygnalizować osłabioną odporność.
Objawy kandydozy jamu ustnej:
- białe plamy podobne do ściętego mleka
- nalot na języku
- owrzodzenia jamy ustnej
- ból języka i podniebienia, szczególnie podczas spożywania pokarmów
- sucha, popękana skóra w kącikach ust.
Leukoplakia
Leukoplakia to choroba, charakteryzująca się przede wszystkim powstawaniem białych wykwitów, czasami rogowaciejących (leukoplakia włochata) w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, których nie da się usunąć. Choroba w większości przypadków ustępuje samoistnej po kilku tygodniach, choć w niektórych przypadkach może sygnalizować raka jamy ustnej.
Liszaj płaski jamy ustnej
Liszaj płaski jamy ustnej to białe zmiany chorobowe występujące w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.
Objawy choroby:
- pojawienie się białych grudek, które tworzą charakterystyczną siatkę
- pękające pęcherze
- czerwone plamy, które powodują owrzodzenia jamy ustnej.
Oczywiście niniejsza lista jest niepełna i zawiera tylko znikomą część chorób, które mogą się przyczyniać do pojawienia się pleśniawek oraz nadżerek w jamie ustnej.