Olejek lawendowy to olejek eteryczny pozyskiwany z lawendy. Można go stosować doustnie, nakładać bezpośrednio na skórę lub wdychać. Olejek to skuteczne remedium na problemy ze skórą. Pomaga pozbyć się trądziku, przebarwień, spłyca zmarszczki. Ponadto wspomaga pracę układu trawiennego, pomaga w profilaktyce nerwicy żołądka oraz poprawia kondycję włosów.
Spis Treści
Pomaga na trądzik
Olejek lawendowy skutecznie zapobiega namnażaniu się bakterii, które przyczyniają się do powstawania wyprysków. Odblokowuje pory i ma działanie przeciwzapalne. Olejek lawendowy przed aplikowaniem na cerę trądzikową należy rozcieńczyć olejem bazowym, po czym dopiero nakładać na oczyszczoną skórę twarzy.
Można też używać olejku jako toniku do twarzy. Aby zrobić taki tonik, należy połączyć 2 łyżeczki olejku lawendowego z 1 łyżeczką oczaru wirginijskiego. Po tym przetrzeć twarz wacikiem nasączonym mieszanką. W przypadku wyprysków, którym towarzyszą stany zapalne i zaczerwienienia, z pomocą przyjdzie olej arganowy, który ma działanie przeciwzapalne. Połącz jedną kroplę olejku lawendowego z jedną kroplą olejku arganowego. Taką mieszankę należy nakładać na każdy pryszcz dwa razy dziennie.
Doskonały na suchą skórę i egzemę
Egzema\wyprysk atopowy to choroba alergiczna, której typowymi objawami są sucha skóra, stany zapalne, grudki, wykwity, swędzenie i łuszczenie się skóry. Ze względu na to, że olejek lawendowy ma działanie przeciwzapalane i przeciwgrzybicze, często jest stosowany w łagodzeniu objawów egzemy.
Może też być stosowany jako środek wspomagający w leczeniu łuszczycy. Oczyszcza skórę, zmniejsza zaczerwienienia i podrażnienia.
Aby złagodzić objawy egzemy, należy wymieszać 2 krople olejku lawendowego z 2 łyżeczkami olejku z drzewa herbacianego i 2 łyżeczkami oleju kokosowego. Uzyskaną mieszankę można aplikować na zmiany chorobowe codziennie.
Olejek lawendowy – remedium na przebarwienia
Ze względu na to, że olejek lawendowy ma działanie przeciwzapalne, skutecznie usuwa przebarwienia. Jest doskonałym naturalnym środkiem na ciemne plamy na skórze oraz zaczerwienia.
Spłyca zmarszczki
Wolne rodniki prawdopodobnie przyspieszają proces starzenia skóry oraz powstawanie zmarszczek. Ponieważ olejek lawendowy zawiera dużo silnych przeciwutleniaczy, skutecznie zwalcza wolne rodniki, tym samym zapobiegając powstawaniu zmarszczek. Aby przygotować balsam wypełniający zmarszczki, będziesz potrzebowała kilku kropel olejku lawendowego i oleju bazowego. Wymieszaj je i nakładaj mieszankę dwa razy dziennie.
Olejek lawendowy na oparzenia słoneczne
Jest doskonałym środkiem na oparzenia słoneczne oraz towarzyszący im ból. Ma w swoim składzie beta-kariofilen, któremu zawdzięcza swoje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Aby złagodzić objawy oparzenia słonecznego, należy wymieszać 3 krople olejku lawendowego z 2 łyżeczkami oleju moringa czy oleju kokosowego. Uzyskaną mieszankę należy nakładać na skórę 3 razy dziennie. W przypadku oparzeń słonecznych z pomocą przyjdzie też spray z olejkiem lawendowym. Do butelki z rozpylaczem wlej 1\4 szklanki soku aloesowego, 2 łyżki czystej wody, 10-12 kropelek olejku lawendowego i tyle samo olejku jojoba. Całość wymieszaj i aplikuj na skórę dwa-trzy razy dziennie.
Olejek lawendowy w leczeniu ran
Jak wynika z badań naukowych, związki olejku wspomagają i przyspieszają gojenie się ran (oparzenia, skaleczenia, zadrapania). Aby przygotować środek na rany, należy wymieszać 3-4 krople olejku lawendowego z kilkoma kroplami oleju kokosowego lub oleju tamanu. Uzyskaną mieszankę nakładać na ranę za pomocą wacika. Olejek lawendowy niweluje też widoczność blizn.
Odstrasza owady
W przypadku owadów olejek lawendowy wykazuje podwójne działanie. Nie tylko skutecznie je odstrasza, lecz także łagodzi objawy ukąszenia, takie jak swędzenie czy zaczerwienienie.
Do odstraszania owadów można stosować zarówno świece, jak i spraye. Aby przygotować spray na owady, wlej do butelki z rozpylaczem 220 g wody i 4 krople olejku lawendowego. Całość wymieszać, spryskać ręce oraz twarz.
Olejek lawendowy zawiera beta-kariofilen, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego olejek skutecznie łagodzi ból, swędzenie oraz zaczerwienienie. Aby złagodzić objawy ukąszenia, należy wymieszać olejek z 2 kroplami oleju bazowego (oliwa z oliwek, olej kokosowy). Uzyskaną mieszankę aplikuj w miejscu ukąszenia 2-3 razy dziennie.