Choć w ciągu ostatnich dziesięcioleci badacze poczynili duże postępy w zwalczaniu wszelkich chorób, nowotwory nadal pozostają jedną z najczęstszych przyczyn zgonu. Prawdopodobnie początkowe fazy rozwoju nowotworów złośliwych przebiegają bezobjawowo, ale istnieje szereg uniwersalnych sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o chorobie nowotworowej. Dlatego warto je poznać, aby dać sobie szansę na szybką diagnozę i życie.
Spis Treści
Najczęstsze nowotwory na świecie
Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez WHO z okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Raka, do najczęściej występujących nowotworów złośliwych należą nowotwory:
- pęcherza moczowego
- żołądka
- piersi
- okrężnicy i odbytnicy
- endometrium
- nerki
- białaczka
- wątroby
- płuc
- czerniak
- chłoniak nieziarniczy
- trzustki
- prostaty
- tarczycy.
Najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie jest rak piersi, który stanowił 11,7 proc. wszystkich nowotworów na świecie oraz płuc. W 2020 r. wykryto 2,3 mln przypadków raka piersi. Dla porównania, każdego roku odnotowuje się blisko 500 000 nowych przypadków raka wątroby, trzustki lub tarczycy.
Rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy są to bez wątpienia najpowszechniej występujące nowotwory, stanowiące niemal 80% wszystkich niemelanocytowych raków skóry, które rzadko kończą się śmiercią (0,1%). Czerniak diagnozuje się rzadziej, ale z pewnością jest najbardziej niebezpieczny i jest główną przyczyną zgonów z powodu choroby nowotworowej skóry.
Objawy choroby nowotworowej różnią się w zależności od typu nowotworu złośliwego. Niektóre typy raka w początkowych fazach prawdopodobnie przebiegają bezobjawowo, między innymi rak trzustki.
Mimo to istnieją tak zwane uniwersalne sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na to, że masz raka.
Nowotwory objawy – Utrata masy ciała
Gdy komórki nowotworowe atakują zdrowe komórki naszego organizmu, może dochodzić do nagłej utraty masy ciała (chudnięcia). Niewyjaśniona utrata wagi, która jest większa niż 10% w ciągu kilku tygodni, wymaga bezzwłocznej konsultacji lekarza, gdyż może być jednym z objawów choroby nowotworowej.
Niezamierzone nagłe chudnięcie poza chorobą nowotworową prawdopodobnie może być sygnałem ostrzegawczym następujących chorób:
- nadczynność tarczycy
- cukrzyca typu I
- choroby pasożytnicze.
Niewyjaśniona utrata masy ciała najczęściej wskazuje na następujące typy nowotworów:
- przełyku
- płuc
- trzustki
- żołądka.
Długotrwała gorączka
Gorączka to reakcja organizmu na wystąpienie stanu zapalnego, infekcji bakteryjnej bądź wirusowej w organizmie. Jest jednym z najczęstszych objawów choroby nowotworowej i z pewnością wskazuje na zaawansowane stadium choroby. Gorączka rzadko jest wczesnym objawem nowotworu złośliwego, chyba że chodzi o raka krwi (białaczka) czy raka skóry (chłoniak).
Krwawienie
Niektóre typy nowotworów mogą się objawiać krwawieniem. Na przykład rak okrężnicy lub odbytnicy może powodować krwawe stolce, podczas gdy krew w moczu może być objawem raka prostaty lub pęcherza moczowego. U niektórych chorych objawy nowotworu żołądka występują w postaci krwawienia lub krwawych wymiotów. Jak tylko zauważysz u siebie tego typu objawy, musisz natychmiast się zgłosić do lekarza.
Ból i zmęczenie może wskazywać na nowotwory
Zmęczenie jest najczęściej występującym objawem u chorych na nowotwory. Jeżeli ciągle czujesz się zmęczony, wyczerpany, a ulgi nie przynosi nawet sen, to musisz natychmiast udać się do lekarza, by nie przeoczyć początku choroby nowotworowej.
Jak wynika z licznych badań naukowych, zmęczenie jest najczęstszym objawem białaczki, raka przewodu pokarmowego, raka odbytnicy i okrężnicy.
Ból pleców może być objawem następujących nowotworów:
- prostaty
- okrężnicy
- jajników
- odbytnicy.
Uporczywy kaszel
Kaszel to naturalna reakcja organizmu na podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Większość z nas kaszel traktuje jako jeden z podstawowych objawów przeziębienia, choć w większości przypadków przyczyną kaszlu są zupełnie inne choroby, między innymi raka płuc. W przebiegu raka płuc kaszel przybiera postać przewlekłą. Poza tym towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny z krwią i chrypka.
Inne objawy choroby nowotworowej
- zmiany skórne (przewlekły świąd, nadżerki na błonach śluzowych, gwałtowny wzrost bardzo długich jasnych i cienkich włosów)
- utrata łaknienia
- powiększone węzły limfatyczne
- nocne poty.
I na koniec słów kilka o typach nowotworów, przebiegających bezobjawowo. Są to przede wszystkim:
- rak trzustki
- niektóre typy raka płuc.
- rak nerki.