naturalne antybiotyki
Photo RitaE/ pixabay

Antybiotyki są znane od końca XX wieku, kiedy to Fleming odkrył pierwszy antybiotyk – penicylinę. Szybko uznano ich skuteczność i pomoc w zwalczaniu chorób. Są stosowane do dziś. Jednak pomimo tak ogromnego rozwoju farmacji, warto znać antybiotyki naturalne, które pochodzą głównie z roślin. Skuteczność ich jest porównywalna do syntetycznych środków, a z pewnością ich stosowanie jest bezpieczniejsze dla zdrowia.

Antybiotyki znane są ze swoich właściwości bakteriobójczych. Hamują również ich rozwój.  Niektóre rośliny, a nawet żywność mają działanie podobne do antybiotyków. Dodatkowo działają pozytywnie na inne problemy zdrowotne, ze względu na zawarte w nich substancje. 

Zioła mogą także służyć jako antybiotyki. Badania na 58 chińskich roślinach, wykazało, że aż 23  z nich miało działanie antybakteryjne, a 15 przeciwgrzybicze. Inne badania wykazały, że terapia roślinami jest porównywalna do terapii syntetycznymi antybiotykami.

Poznaj naturalne antybiotyki, które z powodzeniem możesz stosować.

Naturalne antybiotyki – Miód

Lecznicze właściwości miodu znane są już od starożytności. Egipcjanie stosowali miód jako naturalny antybiotyk oraz dla ochrony i pielęgnacji skóry.

Zawiera nadtlenek wodoru, w związku z czym posiada właściwości antybakteryjne. Posiada także wysokie stężenie cukru i to również pomaga w zatrzymaniu rozwoju bakterii. 

Ponadto miód ma niskie pH, które sprzyja eliminacji wilgoci z bakterii, w rezultacie powodując ich odwodnienie i śmierć.

miód
Photo ExplorerBob/ pixabay

Miód można rozsmarować bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę czy na ranę. Najlepszym miodem jest surowy miód Manuka. Miód można stosować do zakażeń wewnętrznych, przyjmując go doustnie lub rozpuścić go w szklance gorącej wody, lub herbaty.

Mimo tego, że miód jest bezpieczny, nie należy go podawać dzieciom do ukończenia roku.

Czosnek jako najbardziej znany naturalny antybiotyk

O wspaniałych właściwościach czosnku nie trzeba chyba nikogo zbytnio przekonywać. Zawiera właściwości silnie antybakteryjne, co udowodniono w licznych badaniach.

Czosnek można spożywać na surowo, jako dodatek do potraw, ekstrakt z czosnku (zalewamy go w oliwie z oliwek).

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew, gdyż duże dawki czosnku mogą zmaksymalizować działanie tych leków, co może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem z tej sprawie.

Koncentrat, pastę z czosnku można nakładać bezpośrednio na ranę, czy zmieniono chorobowo skórę.

Naturalne antybiotyki – Mirra

Niejednemu kojarzona jedynie z Trzema Królami. Jednak niewiele osób wie, że ma ona fantastyczne działanie antybakteryjne.

 

mirra
Photo babin9363pbr/ pixabay

Naukowcy wykazali, że ekstrakt z tej rośliny zabija kilka szkodliwych drobnoustrojów, na przykład:

 

  • E coli
  • Staphylococcus aureus
  • Pseudomonas aeruginosa
  • Candida albicans

Spożycie mirry może jednak wywołać biegunkę, a na nałożeniu jej na skórę może powodować lekką wysypkę. Dlatego bezwzględnie należy stosować się do zaleceń producenta.

Olejek eteryczny z tymianku

Olejek tymiankowy dodawany jest do wielu naturalnych środków czyszczących. Badania wykazały, że olejek ma właściwości przeciwbakteryjne i jest bardzo pomocny w leczeniu infekcji wywołanych bakteriami opornymi na antybiotyki.

Jest on przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nie należy zażywać go wewnętrznie. Należy go również rozcieńczyć w stosunku 1:1 w oleju nośnikowym (lej kokosowy, oliwa z oliwek).

Osoby z wysokim ciśnieniem krwi lub problemami z nadczynnością tarczycy nie powinny używać olejku tymiankowego. 

Olejek eteryczny z oregano

Ma działanie antybakteryjne oraz aktywuje regenerację organizmu po inhalacji. Badania wykazały, że olejek z oregano pomaga w walce z wrzodami żołądka oraz zmniejsza stan zapalny.  Leczy także grzybicze stany zapalne skóry – wystarczy zmieszać go z olejem nośnikowym i nałożyć na skórę.

Wspomaga także działanie infekcji zatok – możesz go rozpylić w powietrzu.

oregano
Photo Kathas-Fotos/ pixabay

Możesz również pozbyć się bakterii w domu za pomocą domowego środka czyszczącego wykonanego z:

  • olejku eteryczny z oregano
  • octu winnego
  • wody
  • cytryny

Jak widzisz, możesz łatwo zamienić syntetyczne antybiotyki na naturalne środki. Jednak wcześniej skonsultuj to z lekarzem, zwłaszcza gdy cierpisz na przewlekłe choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here