Antybiotyki są znane od końca XX wieku, kiedy to Fleming odkrył pierwszy antybiotyk – penicylinę. Szybko uznano ich skuteczność i pomoc w zwalczaniu chorób. Są stosowane do dziś. Jednak pomimo tak ogromnego rozwoju farmacji, warto znać antybiotyki naturalne, które pochodzą głównie z roślin. Skuteczność ich jest porównywalna do syntetycznych środków, a z pewnością ich stosowanie jest bezpieczniejsze dla zdrowia.
Antybiotyki znane są ze swoich właściwości bakteriobójczych. Hamują również ich rozwój. Niektóre rośliny, a nawet żywność mają działanie podobne do antybiotyków. Dodatkowo działają pozytywnie na inne problemy zdrowotne, ze względu na zawarte w nich substancje.
Zioła mogą także służyć jako antybiotyki. Badania na 58 chińskich roślinach, wykazało, że aż 23 z nich miało działanie antybakteryjne, a 15 przeciwgrzybicze. Inne badania wykazały, że terapia roślinami jest porównywalna do terapii syntetycznymi antybiotykami.
Poznaj naturalne antybiotyki, które z powodzeniem możesz stosować.
Spis Treści
Naturalne antybiotyki – Miód
Lecznicze właściwości miodu znane są już od starożytności. Egipcjanie stosowali miód jako naturalny antybiotyk oraz dla ochrony i pielęgnacji skóry.
Zawiera nadtlenek wodoru, w związku z czym posiada właściwości antybakteryjne. Posiada także wysokie stężenie cukru i to również pomaga w zatrzymaniu rozwoju bakterii.
Ponadto miód ma niskie pH, które sprzyja eliminacji wilgoci z bakterii, w rezultacie powodując ich odwodnienie i śmierć.
Miód można rozsmarować bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę czy na ranę. Najlepszym miodem jest surowy miód Manuka. Miód można stosować do zakażeń wewnętrznych, przyjmując go doustnie lub rozpuścić go w szklance gorącej wody, lub herbaty.
Mimo tego, że miód jest bezpieczny, nie należy go podawać dzieciom do ukończenia roku.
Czosnek jako najbardziej znany naturalny antybiotyk
O wspaniałych właściwościach czosnku nie trzeba chyba nikogo zbytnio przekonywać. Zawiera właściwości silnie antybakteryjne, co udowodniono w licznych badaniach.
Czosnek można spożywać na surowo, jako dodatek do potraw, ekstrakt z czosnku (zalewamy go w oliwie z oliwek).
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew, gdyż duże dawki czosnku mogą zmaksymalizować działanie tych leków, co może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem z tej sprawie.
Koncentrat, pastę z czosnku można nakładać bezpośrednio na ranę, czy zmieniono chorobowo skórę.
Naturalne antybiotyki – Mirra
Niejednemu kojarzona jedynie z Trzema Królami. Jednak niewiele osób wie, że ma ona fantastyczne działanie antybakteryjne.
Naukowcy wykazali, że ekstrakt z tej rośliny zabija kilka szkodliwych drobnoustrojów, na przykład:
- E coli
- Staphylococcus aureus
- Pseudomonas aeruginosa
- Candida albicans
Spożycie mirry może jednak wywołać biegunkę, a na nałożeniu jej na skórę może powodować lekką wysypkę. Dlatego bezwzględnie należy stosować się do zaleceń producenta.
Olejek eteryczny z tymianku
Olejek tymiankowy dodawany jest do wielu naturalnych środków czyszczących. Badania wykazały, że olejek ma właściwości przeciwbakteryjne i jest bardzo pomocny w leczeniu infekcji wywołanych bakteriami opornymi na antybiotyki.
Jest on przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nie należy zażywać go wewnętrznie. Należy go również rozcieńczyć w stosunku 1:1 w oleju nośnikowym (lej kokosowy, oliwa z oliwek).
Osoby z wysokim ciśnieniem krwi lub problemami z nadczynnością tarczycy nie powinny używać olejku tymiankowego.
Olejek eteryczny z oregano
Ma działanie antybakteryjne oraz aktywuje regenerację organizmu po inhalacji. Badania wykazały, że olejek z oregano pomaga w walce z wrzodami żołądka oraz zmniejsza stan zapalny. Leczy także grzybicze stany zapalne skóry – wystarczy zmieszać go z olejem nośnikowym i nałożyć na skórę.
Wspomaga także działanie infekcji zatok – możesz go rozpylić w powietrzu.
Możesz również pozbyć się bakterii w domu za pomocą domowego środka czyszczącego wykonanego z:
- olejku eteryczny z oregano
- octu winnego
- wody
- cytryny
Jak widzisz, możesz łatwo zamienić syntetyczne antybiotyki na naturalne środki. Jednak wcześniej skonsultuj to z lekarzem, zwłaszcza gdy cierpisz na przewlekłe choroby.