Czujesz przeszywający ból, kiedy sięgasz po zimne czy gorące potrawy i napoje? To oznacza, że występuje u ciebie nadwrażliwość zębów. Choć czasami tego typu ból może wskazywać na ubytki w zębach.
Nadwrażliwość zębów\wrażliwość zębiny dotyka miliony osób na całym świecie. Zębina zawiera dużą ilość kanalików, które połączone są z nerwem, znajdującym się w centrum zęba. Kiedy zębina powierzchni korzenia jest odsłonięta na skutek cofania się dziąseł, kanaliki pod wpływem zmian temperatury, są pobudzane, w wyniku czego czujemy ból.
Nadwrażliwość zębów może mieć zarówno charakter przejściowy, jak i przewlekły. Może dotyczyć jak jednego zęba, tak i wszystkich. Nadwrażliwość zębów może mieć różne przyczyny. Na szczęście wrażliwość zębiny nie jest groźnym problemem. W większość przypadków zmiana nawyków higieny jamy ustnej pomaga się pozbyć tej dolegliwości.
Spis Treści
Co powoduje nadwrażliwość zębów?
Niektóre osoby od urodzenia mają nadwrażliwe zęby, ponieważ ich szkliwo jest cieńsze niż u innych ludzi. Szkliwo to zewnętrzna powłoka, która chroni ząb przed zużywaniem. Z upływem czasu ulega ono ścieńczeniu i starciu.
Przyczyny ścieńczenia szkliwa:
- używanie twardych szczoteczek do zębów
- zgrzytanie zębami
- pokarmy zawierające kwas
- nieodpowiednia technika szczotkowania
- zbyt częste mycie zębów
- niektóre zabiegi stomatologiczne (wybielanie zębów, wypełnianie ubytków z powodu próchnicy – w takich przypadkach nadwrażliwość zwykle ustępuje w ciągu kilku dni po zabiegu).
- cofanie się dziąseł
- złamane, pęknięte zęby, w których dochodzi do odsłonięcia zębiny.
Choroby, które mogą przyczyniać się do ścierania szkliwa:
- refluks żołądkowo-przełykowy (zęby są stale narażone na ekspozycję kwasu żołądkowego, który niszczy szkliwo)
- gastropareza
- bulimia.
Wrażliwość zębów – objawy
Osoby cierpiące z powodu nadwrażliwości zębów najczęściej się skarżą na silny, przeszywający ból oraz dyskomfort po spożyciu zimnych czy gorących potraw i napojów.
Najczęściej występuje wrażliwość na:
- zimno (zimne napoje, lody, chłodne powietrze)
- gorąco (gorące potrawy, kawa, herbata)
- słodycze
- kwaśne owoce
- szczotkowanie zębów
- nitkowanie zębów
- stosowanie płynów do płukania jamy ustnej z alkoholem.
Nadwrażliwość zębów – rozpoznanie
Od razu po wystąpieniu pierwszych objawów nadwrażliwości zębiny, musisz bez wątpienia udać się do stomatologa. Lekarz podczas wizyty sprawdzi, co może być przyczyną tej dolegliwości. Prawdopodobnie chodzi o ubytki w zębach, cofanie się dziąseł czy choroby dziąseł.
W celu rozpoznania wrażliwości zębów stomatolog początkowo przeprowadzi wywiad, podczas którego zapyta pacjenta o rodzaj bólu, natężenie oraz czas trwania. Może też dotknąć zęba wykałaczką czy zgłębnikiem, podać zimną wodę, osłodzoną\kwaśną płukankę, aby ocenić odczucia pacjenta w odpowiedzi na bodźce mechaniczne, termiczne i chemiczne.
Prawdopodobnie w niektórych przypadkach zleca się wykonanie badania obrazowego – RTG zębów (zdjęcie pantomograficzne) w celu potwierdzenia czy wykluczenia ubytków w zębach, które mogą być przyczyną wrażliwości zębów.
Metody leczenia nadwrażliwości zębiny
W przypadku łagodnego bólu, który występuje od czasu do czasu, można podjąć leczenie w domu. Używaj łagodnej pasty przeznaczonej do zębów wrażliwych. Tego typu pasty zapewniają kompleksową ochronę i odbudową wrażliwych zębów, jednocześnie łagodząc objawy nadwrażliwości zębiny.
W przypadku płynu do płukania jamy ustnej należy wybierać produkt bezalkoholowy. No i oczywiście warto pamiętać o właściwej technice szczotkowania i używaniu wyłącznie miękkiej szczoteczki do zębów.
Jeżeli tego typu leczenie nie pomaga, możesz poprosić swego stomatologa o wypisanie preparatów na nadwrażliwość zębów, dostępnych na receptę.
Jeżeli wyżej wymienione metody zawiodły, to wtedy prawdopodobnie będzie konieczne leczenia w gabinecie, obejmujące aplikowanie żelu z fluorem.
W przypadku, jeżeli przyczyną wrażliwości zębów jest zgrzytanie zębów, prawdopodobnie będziesz potrzebował specjalnej nakładki\szyny na zęby.
I na zakończenie słów kilka o znaczeniu diety w profilaktyce nadwrażliwości zębów. Wyeliminuj ze swojej diety kwaśne owoce. Maksymalnie unikaj słodkich napojów gazowanych, soków oraz napojów energetycznych. Staraj się nigdy nie mieszać zimnych i gorących napojów oraz potraw.