Krwawienie z nosa to coś, co przeżył każdy. Może być obfite i przerażające, jednak rzadko wskazuje na poważne problemy medyczne. Nos jest bogato ukrwiony, w związku, z czym takie incydenty są dość częste. Naczynia krwionośne w nosie są bardzo cienkie i delikatne, dlatego tak łatwo o ich uszkodzenie.
Istnieją dwa rodzaje krwawień z nosa. Może być przednie lub tylne. Krwawienie z przedniej części nosa jest mniej niebezpieczne od krwawienia tylnego. Tylne krwawienie powoduje, że krew może spływać po gardle, co może być niebezpieczne.
Spis Treści
Krwawienie z nosa – przyczyny
Przyczyn krwawienia z nosa może być wiele. Jeżeli występuje rzadko i znamy przyczynę (np. może to być duży katar i częste smarkanie lub uderzenie w nos) nie jest zjawiskiem niebezpiecznym i nie musisz się martwić. Jednak jeżeli jest to zjawisko dość częste, przyczyna tego może być poważniejsza.
Najczęstszą przyczyną krwawienia z nosa jest zbyt suche powietrze. Wysusza ono błony śluzowe w nosie, co powoduje powstanie w nosie strupów. Te z kolei mogą swędzieć i przeszkadzać, co powoduje częste ich rozdrapywanie. Następstwem tego jest krwawienie z nosa.
Kolejną przyczyną może być przyjmowanie niektórych leków, na przykład przeciwhistaminowych oraz przeciwalergicznych, ale także na przeziębienie i przeciw katarowi (np. na zatoki). Częste wydmuchiwanie także może powodować pękanie naczynek w nosie.
Do innych częstych przyczyn krwawienia z nosa zaliczyć można, na przykład:
- ciało obce w nosie
- podrażnienie nosa środkami chemicznymi
- reakcja alergiczna
- częste kichanie
- urazy nosa
- dłubanie w nosie
- zakażenie dróg oddechowych
- częste przyjmowanie aspiryny
- zimne powietrze
Niektóre schorzenia również mogą powodować wystąpienie krwawienia, na przykład:
- nadciśnienie
- zaburzenie krzepnięcia krwi
- nowotwór (nie tylko nosa)
Większość przypadków nie wymaga interwencji lekarza, jednak gdy powtarza się to często, koniecznie należy się z nim skonsultować. Jeśli krwawienie trwa dłużej niż 20 minut, także odwiedź lekarza. Mogą to być zaburzenia krzepnięcia, które mogą być niebezpieczne.
Najczęściej występujące urazy, powodujące krwawienie to:
- złamanie nosa
- upadek
- wypadek, np. samochodowy
- uderzenie w nos, twarz
- pęknięcie czaszki
- krwawienie wewnętrzne
Wizyta u lekarza
Jeżeli zwrócisz się o pomoc lekarską, lekarz z pewnością zleci Ci kilka badań, w zależności od przeprowadzonego z Tobą wywiadu. Jeżeli przyczyna nie jest jasna, lekarz zapyta Cię o przyjmowane na stałe leki, a także sprawdzi, czy w nosie nie ma ciała obcego.
Lekarz może również zlecić ci:
- morfologię krwi, gdzie nie tylko sprawdzi podstawowe parametry, ale również zbada krzepnięcie krwi
- endoskopię nosa
- RTG twarzy i nosa
- tomografię komputerową
Krwawienie z nosa – leczenie
Leczenie będzie zależeć od przyczyny krwawienia oraz od jego rodzaju.
Krwawienie z przedniej części nosa
Krwawienie przednie to z reguły krwawienie z powodu pęknięcia naczynia krwionośnego. Aby je zatrzymać, ściskaj palcami, miękką końcówkę nosa. Pochyl głowę lekko do przodu i trzymaj przez około 5-10 minut, oddychając przez usta. Często popełnianym błędem jest przechylanie głowy do tyłu lub kładzenie się. Może to spowodować połknięcie krwi, podrażnienie żołądka, a nawet zachłyśniecie się. Jeżeli po 10 minutach nadal występuje krwawienie, możesz zastosować zimny okład na nos, co spowoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Jeżeli to nie pomoże przez kolejne 10 minut, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Krwawienie z tylej części nosa
Jeśli masz ten rodzaj krwawienia, może to spowodować, że krew będzie spływać po gardle. Ten rodzaj jest rzadszy, ale bardziej niebezpieczny. Nie należy leczyć tego samego w domu, ponieważ przyczyny takiego stanu są bardziej poważne.
Krwawienie z powodu ciała obcego
Należy udać się do lekarza, który usunie ciało obce. Nie wykonujmy tego sami, gdyż możemy jeszcze dalej przesunąć ciało obce w głąb nosa. Może być to trudniejsze do usunięcie i może być potrzebna operacja.
Kauteryzacja
Metoda ta pozwala na zamknięcie naczyń krwionośnych i zatrzymanie uporczywego krwawienia. W tej metodzie stosuje się azotan srebra, który „spala” naczynia krwionośne w nosie.
Jak zapobiec krwawieniu z nosa?
Istnieje kilka sposobów zapobiegania krwawieniom z nosa:
- użyj w domu nawilżacza powietzra
- unikaj dłubania w nosie
- stosuj wodę morską do usuwania strupów nosie
- ogranicz spożycie aspiryny
Podsumowanie
Krwawienie z nosa to częste zjawisko, jednak najczęściej nie jest spowodowane poważnymi chorobami i nie wymaga interwencji lekarskiej. Jeżeli jednak trwa to powyżej 20 minut i nie działają żadne metody, przyczyna może być poważniejsza. Warto poznać przyczyny, które powodują krwawienie, jeżeli jest to powtarzalne zjawisko. Ich eliminacja powinna pomóc (może to być np. zbyt suche powietrze w domu).