ibuprofen
Photo Vnukko/ pixabay

Większość lekarzy zaleca zrezygnować ze stosowania leków w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeżeli jednak kobiecie doskwiera dokuczliwy ból, to może wziąć ibuprofen, który uważany jest za bezpieczny lek dla karmiących matek i niemowląt.

Nie od dziś wiadomo, że wszystko, co spożywa matka, poprzez mleko przenika do organizmu dziecka. Dlatego musisz z ostrożnością zażywać leki. Jednak liczne badania wykazały, że ibuprofen przenika do mleka w bardzo małej ilości, która nie jest w stanie zaszkodzić dziecku.

Ibuprofen i karmienie piersią – zalecane dawki

Ibuprofen, obok paracetamolu, zaliczany jest do leków, które mogą być przyjmowane przez karmiące matki. Można go stosować w następujących dawkach: 1-2 tabletki co 4 godziny, ale nie więcej niż 1200 mg na dobę. Badania wykazały, że stosowanie 400 mg co sześć godzin, powoduje przedostanie się do mleka jedynie 1 mg leku.

Mimo że ibuprofen jest bezpieczny podczas karmienia piersią, nie należy przekraczać zalecanej przez producenta dawki. Pamiętać też warto o tym, że ibuprofen jest przeciwwskazany w przypadku wrzodów żołądka, gdyż może powodować krwawienie z przewodu pokarmowego oraz astmy (powoduje skurcz oskrzeli).

Poza tym warto ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze stosowania jakichkolwiek leków czy suplementów diety w czasie laktacji. W przypadku bólu piersi w okresie karmienia lepiej postawić na zimne i gorące okłady, karmienie na żądanie, odciąganie pokarmu i delikatny masaż.

ciąża
Photo Bgmfotografia/ pixabay

Leki przeciwbólowe a karmienie piersią

Leki przeciwbólowe, między innymi ibuprofen i paracetamol, przenikają do mleka w bardzo małej ilości, która nie jest w stanie zaszkodzić dziecku.

Kobiety w okresie laktacji mogą bez obaw stosować następujące leki:

 • acetaminofen (Tylenol)
 • ibuprofen (Advil, Motrin, Proprinal)
 • naproksen (Aleve, Midol, Flanax), wyłącznie do krótkotrwałego stosowania.

Ibuprofen można stosować w następujących dawkach: 1-2 tabletki co 4 godziny, ale nie więcej niż 1200 mg na dobę. Zalecana dawka paracetamolu – nie więcej niż 4000 mg na dobę. Zanim jednak zaczniesz brać leki, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem i nigdy nie bierz żadnych leków na własną rękę.

Ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo dziecka kobieta w okresie laktacji nigdy nie powinna stosować aspiryny. Stosowanie preparatów z kwasem acetylosalicylowym zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a u dziecka – ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby.

Zespół Reye’a – objawy

 • katar
 • kaszel
 • chrypka
 • gorączka
 • wymioty.

Z pewnością kobiety w okresie karmienia piersią powinny zrezygnować z zażywania kodeiny, opioidowego leku przeciwbólowego, chyba że został wypisany przez lekarza, gdyż substancja ta może przenikać do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki, powodując u niego działania niepożądane:

 • nadmierna senność
 • zaburzenia apetytu (łaknienia)
 • trudności z oddychaniem.
ciąża
Photo anastasi210/ pixabay

Ibuprofen a karmienie piersią

Ibuprofen to jeden z leków, który należy do wysokiej jakości, bezpiecznych preparatów przeciwbólowych, które mogą być stosowane przez karmiące matki. Ibuprofenum przenika do mleka mamy w nieznacznych ilościach, których zażywanie w czasie laktacji nie stanowi ryzyka dla dziecka.

Warto jednak w okresie laktacji zsynchronizować czas przyjmowania leków z karmieniem piersią. Najlepiej lek przyjmować bezpośrednio po karmieniu piersią przed najdłuższą przerwą. Najwięcej leku przenika do mleka mamy w momencie, kiedy osiąga on maksymalne stężenie w surowicy matki. Ibuprofen na ogół osiąga maksymalny poziom po około 1-2 h po przyjęciu. Jeżeli nie chcesz, by jakiekolwiek leki przenikały do organizmu dziecka, możesz karmić go mlekiem odciągniętym przed przyjęciem leków.

Jak skutecznie zapobiegać bólom głowy?

Choć ibuprofen jest bezpiecznym lekiem, który jest polecany kobietom w okresie laktacji w przypadku bólów głowy, to jednak lepiej zapobiegać bólowi niż go leczyć.

Cztery sposoby na bóle głowy:

 • Zdrowa dieta i właściwe nawadnianie organizmu

Gdy w życiu kobiety pojawia się dziecko, często zapomina o swoich potrzebach. I tu popełnia największy błąd. Jeżeli chce mieć wystarczająco pokarmu i cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinna zadbać o regularne spożywanie posiłków i picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie.

 • Zdrowy sen (7-8 godzin dziennie).
 • Sport.
 • Zimny okład położony na kark pomoże złagodzić ból głowy.

Podsumowując, można powiedzieć, że ibuprofen, podobnie jak paracetamol jest jednym z najbezpieczniejszych leków, polecanych kobietom w czasie laktacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here