Gradówka – wprowadzenie w temat: objawy, zagrożenia, leczenie

0
837

Gradówka to problem, z którym zetknęło się wielu z nas. Ma ona formę niewielkiej wypukłości pojawiającej się w okolicy oczu. Najczęściej gradówka wyrasta na górnej lub dolnej powiece, tworząc niezbyt estetyczną krostkę. Wiele osób podejmuje się samodzielnej walki z gradówką, próbując pokonać ją domowymi sposobami. Niestety, ale często okazują się one zawodne, zwłaszcza w porównaniu do metod stosowanych przez lekarzy. Poniżej przyjrzymy się dokładnie objawom wywoływanym przez gradówkę oraz podpowiemy jakie formy leczenie są najczęściej wybierane. 

Gradówka – jak rozpoznać jej wystąpienie? 

Jak wspomnieliśmy we wstępie, gradówka ma formę niewielkiej krostki, która pojawia się w okolicy oczu. Pod wieloma względami przypomina ona inną, często pojawiającą się przypadłość – jakim jest tak zwany jęczmień. Związek pomiędzy tymi dwoma zaburzeniami jest zresztą dość wyraźny. To właśnie z niewłaściwie leczonego jęczmienia bądź też w wyniku jego długotrwałego utrzymywania się, wykształca się gradówka. 

Schemat powstawania gradówki jest dość prosty. Gdy nadmiar wydzieliny łojowej nie może wydostać się z powierzchni skóry, może dojść do zatkania gruczołu. Wówczas, zbierająca się wydzielina będzie powodować wybrzuszenie, odstające od powierzchni skóry. We wnętrzu wybrzuszenia rozwijać się będą stany zapalne, obejmujące powoli kolejne tkanki. Niekiedy stan zapalny może także objąć znajdujące się w pobliżu gruczoły, powodując tak zwaną gradówkę mnogą lub grupową. 

Gradówka jest krostką o niedużych rozmiarach i zazwyczaj jasnym kolorze. Może mieć nieco jaśniejszą barwę niż otaczająca ją skóra. Średnica gradówki wynosi zazwyczaj zaledwie kilka milimetrów. Jeśli masz wątpliwości, czy pojawiająca się na Twoim krostka jest gradówką, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zasięgnąć opinii lekarza. Jeśli natomiast krostka zaczyna boleć bądź z powodu jej rosnącego rozmiaru zaczyna uciskać na rogówkę gałki ocznej – wówczas wizyta u lekarza jest obowiązkowa. 

Gradówka i jej profesjonalne leczenie 

Odradzamy leczenie gradówki domowymi metodami, wśród których żadna nie może zagwarantować pełnej skuteczności. Zamiast wykonywać domowe okłady z ziół lub naparów, o wiele lepiej zdać się na sprawdzoną farmakoterapię. Gradówka może być leczona przy użyciu antybiotyków w formie maści, glikokortykosteroidów, a niekiedy także specjalnych kropli. 

Ponadto, na gradówkę mogą pomóc delikatne masaże, wykonywane na miejscu wystąpienia zmian chorobowych. Masaże można wykonywać samodzielnie, w trakcie nakładania zaleconych przez lekarza preparatów. Warto wykonywać przede wszystkim delikatne ruchy okrężne, stymulujące mikrorkążenie oraz wymianę składników odżywczych. Pod wpływem delikatnego masażu zmniejsza się również stan zapalny, co prowadzi do poprawy wyglądu oka. 

Warto na koniec podkreślić, że gradówka jest zaburzeniem, którego wystąpienia nie należy ignorować. Nieleczona, może doprowadzić do dalszych komplikacji, w tym rozwijających się stanów zapalnych oraz powstawania kolejnych krostek. Ponadto, gradówka może sprzyjać powstawaniu astygmatyzmu oraz innych form zaburzeń widzenia. Jeśli gradówka występuje u Ciebie regularnie, konieczne może okazać się także wykonanie bardziej zaawansowanych badań diagnostycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here