gorączka
Photo congerdesign/ pixabay

Gorączka to naturalna reakcja organizmu na stany choroby, infekcje, wirusy, oparzenia słoneczne oraz szczepienia. Oznacza, że nasz organizm rozpoczął walkę z bakteriami i patogenami, ponieważ drobnoustroje w wysokiej temperaturze wolniej się namnażają i szybciej działają mechanizmy obronne.

Jeżeli chory ma gorączkę, należy podjąć następujące czynności. Najpierw mierzymy temperaturę. Temperatura od 37,5 do 38 stopni Celsjusza nazywana jest stanem podgorączkowym, więc zbijanie temperatury nie jest konieczne. Temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza wymaga stosowania leków. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie chorego, ponieważ gorączce towarzyszą obfite poty, dlatego należy uzupełnić niedobór płynów, które organizm traci podczas pocenia się. Najlepiej postawić na czystą wodę, herbatki ziołowe czy sok.

termometr
Photo steve/ pixabay

Następny krok to podanie choremu leków przeciwgorączkowych. Może to być na przykład  ibuprofen, aspiryna. Pamiętać warto o tym, by nie przekraczać dawki zalecanej przez producenta i nie podawać w celu obniżenia gorączki dziecku aspiryny, ponieważ leki z kwasem acetylosalicylowym mogą przyczyniać się do rozwoju zespołu Reye’a. Dzieciom poniżej 6. miesiąca życia nie powinno się podawać ibuprofenu. Nie należy jednocześnie zażywać leków z różnych grup, na przykład aspirynę i ibuprofen.

Jeżeli chory nie ma dreszczy, to nie warto go przykrywać grubym kocem czy zmuszać go do wkładania ciepłego swetra. Lepiej wziąć ciepłą kąpiel czy zrobić zimny okład. Chory z gorączką nigdy nie powinien brać zimnej kąpieli, ponieważ może wywołać szok.

Jak ocenić stan chorego?

U dorosłych często gorączce towarzyszy uczucie zmęczenia, nadmierna senność oraz osłabienie w przeciwieństwie do dzieci, które nawet mając gorączkę, czują się pełne energii i sił. Bawią się, skaczą, biegają, a rodzice nawet nie podejrzewają, że ich pociecha ma wysoką temperaturę. Choć w przypadku gorączki trudno przewidzieć, jak się będzie czuł chory. Dzieci też często czują się ospałe, osłabione i nie chcą się bawić.

Objawy, które mogą towarzyszyć gorączce:

  • uczucie zmęczenia i osłabienie
  • brak apetytu
  • ból głowy
  • bóle mięśni
  • dreszcze
  • nudności
  • wymioty
  • wysypka.

Jeżeli gorączce towarzyszy wysypka, musisz natychmiast się skonsultować z lekarzem, który z pewnością ustali przyczynę wysypki i zaleci odpowiednie leczenie.

Wzrost temperatury powyżej 39,4 stopni Celsjusza, któremu towarzyszą drgawki, omamy oraz omdlenia wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Temperatura ciała – kiedy robi się niebezpiecznie?

Normalna temperatura ciała ludzkiego waha się między 36 a 37 stopni Celsjusza, choć istnieje przekonanie, że idealna temperatura człowieka to 36,6 ºC. W ciągu dniu temperatura może się nieco podnosić czy obniżać. Mają na to wpływ porad dnia, aktywności fizyczna, wysiłek oraz płeć.

Temperatura od 37,5 stopni Celsjusza do 38 ºC nazywa się stanem podgorączkowym. O gorączce możemy mówić wtedy, kiedy temperatura przekracza 38 ºC. W przypadku dzieci pediatrzy zalecają mierzenie temperatury doodbytniczo.

temperatura
Photo guvo59/ pixabay

Kiedy udać się do lekarza?

W niektórych przypadkach gorączka może zagrażać życiu, więc należy dokładnie obserwować stan chorego i monitorować temperaturę ciała. Jeżeli termometr wskazuje temperaturę powyżej 40 stopni Celsjusza, warto natychmiast wezwać pogotowie.

Gorączka u niemowląt i dzieci

Jeżeli niemowlę, które jeszcze nie osiągnęło 3. miesiąca życia, ma gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza, należy natychmiast się skonsultować z pediatrą.

W przypadku wystąpienia gorączki powyżej 38,9 ºC, u dzieci w wieku od trzech do sześciu miesięcy, której ponadto towarzyszą inne objawy, należy natychmiast się udać do lekarza.

Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat, które mają gorączkę powyżej 39 stopni Celsjusza, mogą być leczone w domu. Zalecane jest zażywanie leków na gorączkę za zgodą lekarza.

Dzieci od 2 do 17 lat, które mają gorączkę poniżej 39 stopni Celsjusza, nie muszą brać leków przeciwgorączkowych. Jeżeli gorączka sięga powyżej 39 ºC , to zalecane jest stosowanie leków zbijających gorączkę.

Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni, należy zadzwonić do lekarza czy wezwać pogotowie.

Gorączka – dorośli

W przypadku dorosłych gorączka, która nie przekracza 39 stopni Celsjusza, nie wymaga zbijania. Przy temperaturze powyżej 39 ºC mogą być podane leki przeciwgorączkowe. Jeżeli gorączce towarzyszą duszność, zesztywnienie mięśni karku lub silny ból, należy natychmiast się skonsultować z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here