elektrolity
Photo silviarita/ pixabay

Elektrolity spełniają szereg istotnych funkcji w naszym ciele i są niezbędnym składnikiem dostarczanym z pokarmem. Uczestniczą między innymi w przekazywaniu impulsów nerwowych, odpowiednim nawodnieniu, działaniu mięśni, utrzymaniu prawidłowego pH. Dlatego bardzo ważne jest, aby utrzymywać odpowiedni poziom elektrolitów w naszym ciele. 

Elektrolity – co to takiego?

Są to cząsteczki o dodatnim lub ujemnym ładunku elektrycznym. W odżywianiu elektrolity są niezbędnymi składnikami dostarczonymi z pożywieniem, które przyczyniają się do prawidłowego działania organizmu. Do elektrolitów zaliczamy na przykład: 

  • Sód
  • Potas
  • Chlorek
  • Wapń
  • Magnez
  • Fosforan
  • Dwuwęglan
elektrolity woda
Photo stevepb/ pixabay

Elektrolity mają bardzo ważne znaczenie w utrzymaniu dobrego funkcjonowania organizmu

Elektrolity są kluczowym składnikiem, który utrzymuje normalne działanie wielu układów w organizmie w tym układu mięśniowego i nerwowego, Działają na przewodnictwo nerwowe oraz prawidłowe funkcjonowanie mięśni. 

Układ nerwowy i jego funkcje

Mózg posyła impulsy  przez komórki nerwowe do całego ciała. Są one aktywowane przez przemiany ładunku elektrycznego błony komórkowej nerwu. Jest to możliwe, dzięki działaniu elektrolitów sodu, które przechodzą przez membranę komórek nerwowych. Wywołuje to reakcję łańcuchową, w której jony sodu są przenoszone wzdłuż  komórki nerwowej. 

Wpływ elektrolitów na układ mięśniowy

Jony wapnia są potrzebne do wygenerowania skurczu mięśni. Umożliwia to na zsuwanie się włókien mięśniowych i przemieszczanie się nad sobą, gdy mięśnie skracają się i kurczą.

Magnez jest również konieczny w tym procesie, aby włókna mięśniowe mogły wysunąć się na zewnątrz, a mięśnie mogły się rozluźnić po skurczu.

Elektrolity a nawodnienie organizmu

Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważnym czynnikiem dobrego zdrowia. Woda musi być utrzymywana we właściwym stanie jednakowo we wnętrzu każdej komórki oraz po zewnętrznej stronie.  

Elektrolity, głównie sód, pomagają utrzymać homeostazę płynów poprzez osmozę.

Osmoza to proces, w którym woda przechodzi przez ścianę błony komórkowej z rozcieńczonego roztworu (więcej wody i mniej elektrolitów) do bardziej stężonego roztworu (mniej wody i więcej elektrolitów).

Zapobiega to pękaniu komórek. 

nawodnienie
Photo Monoar_CGI_Artist/ pixabay

Utrzymują poziom pH

Aby utrzymać zdrowie, organizm musi kontrolować pH we wnętrzu. Jest ono miarą kwaśnego lub zasadowego roztworu. W twoim ciele jest sterowany przez bufory chemiczne lub słabe kwasy i zasady, które pomagają zmniejszyć zmiany w twoim środowisku wewnętrznym.

Na przykład prawidłowe pH krwi wynosi około 7.50. Jeżeli pH jest zbyt kwaśne lub zasadowe, nie czujemy się dobrze, a organizm nie działa, jak powinien. 

Właściwa równowaga elektrolitów ma istotne znaczenie dla utrzymania poziomu pH krwi. 

Zła równowaga elektrolitów nie jest korzystna dla zdrowia 

Czasami poziom elektrolitów we krwi może być za mały lub za wysoki. To może odbić się na naszym zdrowiu, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. 

Brak równowagi elektrolitowej często jest spowodowane odwodnieniem. Mamy z nim do czynienia, gdy na dworze jest upał, lub cierpimy na wymioty, lub biegunkę. Dlatego koniecznie pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu w ciepłe dni lub podczas choroby. 

Niektóre choroby, na przykład nerek, zaburzenia odżywiania i urazy, takie jak poważne oparzenia, mogą również powodować zaburzenia równowagi elektrolitowej. 

Jeśli masz łagodne zakłócenia elektrolitów, nie powinny wystąpić u ciebie żadne niepożądane objawy. Jeśli zaburzenia są spore, możesz doświadczyć takich objawów jak na przykład:

  • zmęczenie
  • nieregularne bicie serca
  • dezorientację
  • ból głowy
  • dreszcze
  • drętwienie kończyn
  • mrowienie
  • osłabienie
  • zawroty głowy

Jeśli podejrzewasz, że masz zaburzenia równowagi elektrolitowej, koniecznie omów objawy z lekarzem. Z pewnością skieruje cię na badania krwi, które wykażą, jaki masz poziom poszczególnych elektrolitów. 

dieta

Elektrolity w diecie

Najlepszym źródłem elektrolitów jest zdrowa dieta. Głównym źródłem elektrolitów w pożywieniu są owoce i warzywa. W diecie zachodniej popularnym źródłem sodu i chlorków jest sól kuchenna.

Poniżej lista niektórych pokarmów, w których znajdziecie poszczególne elektrolity:

Sód: ser, sól kuchenna, marynaty

Chlorek: sól kuchenna

Potas: owoce i warzywa, takie jak banany, awokado i słodkie ziemniaki

Magnez: nasiona i orzechy

Wapń: produkty mleczne, zielone warzywa liściaste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here