sen
Obraz Sammy-Williams z Pixabay

Jeżeli starasz się zrzucić zbędne kilogramy, odpowiednia ilość i jakość snu jest tak samo ważna jak ćwiczenia i stosowanie diety. Niestety wiele osób ma za niską ilość snu. Według badań około 30% dorosłych śpi mniej niż 6 godzin na dobę, co jest za małym czasem na pełną regenerację organizmu. Wiele badań wskazuje, że sen wpływa na naszą wagę. Poniżej znajdziesz 6 argumentów, że sen pomoże ci w walce ze nadprogramowymi kilogramami. 

Nieprawidłowy sen jest jednym z czynników nadwagi

Za krótki sen, jak wykazały liczne badania, ściśle wiąże się z wyższym wskaźnikiem BMI, a w związku z tym z otyłością. Prawidłowa ilość snu to 8 godzin. U badanych osób wykazano, że spanie poniżej 7 godzin w ciągu doby, że ich kilogramy ciała wzrosły. Badaniom poddano również dzieci. Wyniki badań są jednoznaczne. Krótki czas snu, podniósł prawdopodobieństwo nadwagi aż u 89% dzieci oraz 55% dorosłych. 

W innym badaniu wzięło udział 16 dorosłych, którzy spali 5 godzin dziennie przez 5 dni. Po tym czasie wykazano wzrost masy ciała o 0,80 kg. Nieodpowiednio długi sen przyczynia się również do innych poważnych schorzeń snu, na przykład do bezdechu sennego. 

spanie
Obraz Stephanie Pratt z Pixabay

Nieprawidłowy sen zwiększa apetyt

Osoby borykające się z problemem snu, często zgłaszają lekarzom, wzmożony apetyt. Wynika to z wpływu snu na hormony głodu – grelinę oraz leptynę. Grelina jest wytwarzana w żołądku i daje znak do mózgu o głodzie. Leptyna uwalniana jest przez komórki tłuszczowe. Jest przeciwnikiem greliny, ponieważ wysyła informacje do mózgu o sytości. Kiedy nie śpisz odpowiednio długo, organizm wytwarza więcej greliny, a za mało leptyny, stąd uczucie zwiększonego głodu. Poziom tych hormonów, potwierdziły liczne badania. Podczas małej ilości snu, więcej wytwarza się także kortyzolu, który jest hormonem stresu. A jak wiadomo, stres również wzmaga apetyt. 

Większe ilości spożywanych pokarmów wpływa na większą wagę. 

Sen zwalcza zachcianki 

Zbyt niska ilość snu może zmienić pracę mózgu. Może to powodować złe dokonywanie wyborów żywieniowych. Będziemy bardziej skłonni do zjadania niezdrowych przekąsek i  potraw (fast foody). 

W jednym z badań przebadano mężczyzn, którzy spali 4 godziny dziennie. Ich spożywanie kalorii wzrosło o 20%, a tłuszczy prawie o 50% w porównaniu ze snem przez 8 godzin. 

Mała ilość snu spowalnia metabolizm

Na metabolizm, czyli rytm przemiany materii, wpływa wiek, uwarunkowania genetyczne, płeć, waga, ale także jakość i czas snu. Badania dowiodły, że nieodpowiedni czas snu, spowalnia metabolizm, a to z kolei prowadzi do nadwagi. Inne badania wykazały, że mały sen powoduje zmniejszenie masy mięśniowej. Mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz, dlatego jeśli jest ich mniej, metabolizm spada. 

Sen wzmaga aktywność fizyczną

Niewystarczający czas snu, powoduje ospałość w dzień, a co za tym idzie mniejszy wigor i aktywność fizyczną. Zmniejsza to motywację do ćwiczeń, czy innych aktywności w ciągu dnia. Jeśli jednak zdecydujemy się na trening, będzie on mniej wydajny i szybciej się zmęczymy. 

Dłuższy sen, poprawi wyniki sportowe, o czym powinni pamiętać sportowcy. 

aktywność
Obraz 👀 Mabel Amber 👀, Messianic Mystery Guest z Pixabay

Dobry sen wpływa na insulinooporność

Zbyt mała ilość snu sprawia, że komórki są mało oporne na insulinę, Insulina jest hormonem, transportującym cukier do krwiobiegu, który jest przekształcany w energię. Kiedy organizm staje się insulinooporny, we krwi znajduje się więcej cukru. To z kolei wpływa na to, że odczucie głodu jest wyższe, a mózg dostaje informacje o tym, aby magazynować więcej tłuszczu. 

Podsumowanie

Na utrzymanie prawidłowej masy ciała ma wpływ wiele czynników. Oprócz zdrowej, zbilansowanej diety, i regularnych ćwiczeń, prawidłowa ilość snu także wpływa na naszą wagę. 

Oprócz prawidłowego odżywiania się i ćwiczeń jakość snu jest ważną częścią utrzymania wagi. Dlatego jeżeli cierpisz na nadwagę lub masz tendencję do tycia, staraj się spać minimum 8 godzin dziennie. Złe nawyki snu, wpływają na zły metabolizm, a co za tym idzie, na przybieranie na wadze. 

Za mało snu powoduje również niższą aktywność i większą drażliwość, a więc niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i relacje z innymi. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here