Biały nalot może powstać w dowolnej części języka, zarówno na wierzchołku, jak i u nasady. Czasami pokrywa cały język. Choć mogą też się pojawiać plamy w postaci białego nalotu. Istnieje wiele różnych przyczyn powstawania białego nalotu na języku. Najczęściej nie jest objawem choroby, choć czasami może sygnalizować groźne schorzenia.
Spis Treści
Biały nalot na języku – gdzie tkwi przyczyna?
Właściwa higiena jamy ustnej jest nie tylko gwarancją pięknego uśmiechu, lecz także zdrowia. Podczas mycia zębów, warto też pamiętać o odpowiednim czyszczeniu języka, ponieważ jedną z najczęstszych przyczyn powstawanie białego nalotu na języku, jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej.
Błędy w higienie jamy ustnej mogą być przyczyną stanu zapalnego i powiększenia brodawek na tyle języka. Między brodawkami gromadzą się resztki pokarmu, złuszczony naskórek oraz bakterie, co może się przyczyniać do powstawania białego nalotu.
Najczęstsze przyczyny powstawania białego nalotu na języku:
- Suchość w ustach, spowodowana spaniem z otwartymi ustami.
- Niewłaściwe szczotkowanie lub nitkowanie zębów.
- Brak codziennej higieny języka. Język, podobnie, jak i zęby, wymaga codziennego szczotkowania. Można to robić za pomocą szczoteczki do zębów lub skrobaczki do czyszczenia języka. Po zakończeniu szczotkowania warto użyć płynu do płukania jamy ustnej.
- Odwodnienie.
- Urazy w obrębie jamy ustnej, które są następstwem noszenia aparatów ortodontycznych lub protez.
- Nadużywanie alkoholu.
- Palenie papierosów.
Inne przyczyny powstawania białego nalotu:
- Liszaj płaski jamy ustnej. Jest to choroba niezakaźna błon śluzowych jamy ustnej, której typowym objawem jest biała siateczka, zlokalizowana w obrębie języka i policzków. Rzadziej można zauważyć afty, opuchliznę dziąseł, owrzodzenia.
- Leukoplakia. Groźne schorzenie jamy ustnej, którego charakterystycznym objawem jest powstawanie białych plam na języku i na wewnętrznej stronie policzków. Najczęściej dotyka osoby, palące papierosy i nadużywające alkoholu. Jednym z czynników, które przyczyniają się do rozwoju choroby, jest niedopasowanie protez, przez co dochodzi do długotrwałego drażnienia błony śluzowej.
- Infekcje grzybicze. Kandydoza jamy ustnej to jedno ze schorzeń, które przyczynia się do powstawania białego nalotu na języku. Drożdżyca jamy ustnej to infekcja grzybicza wywoływana przez drożdżaki Candida. Występuje w postaci drobnych białych wykwitów, które z wyglądu przypominają ścięte mleko. Czynniki wystąpienia grzybicy\pleśniawek: osłabiona odporność, antybiotykoterapia, chemioterapia, stosowanie wziewnych kortykosteroidów w leczeniu astmy, niedopasowanie protez, nieleczona kiła, cukrzyca, niewłaściwa higiena jamy ustnej.
- Inne choroby: nowotwór jamy ustnej czy języka, przewlekłe choroby zapalne.
Kiedy udać się do lekarza?
Biały nalot na języku nie jest groźny i najczęściej ustępuje samoistnie, choć są przypadki, które wymagają konsultacji lekarza. Jeżeli powstawaniu białego nalotu na języku towarzyszą inne niepokojące objawy lub biały nalot nie ustępuje nawet po zmianie nawyków higienicznych jamy ustnej, to wtedy koniecznie musisz się udać do lekarza.
Biały nalot na języku – metody leczenia
Wybór metody leczenia zależy od przyczyny powstawania białego nalotu na języku. Jeżeli przyczyną powstawania białych wykwitów w obrębie jamy ustnej jest kandydoza, to lekarz prawdopodobnie wypisze leki przeciwgrzybicze w formie kropli doustnych. Leczenie drożdżycy jamy ustnej najczęściej trwa blisko dwóch tygodni.
Biały nalot na języku, którego przyczyną jest liszaj płaski, w przypadku ciężkiego przebiegu choroby wymaga podania kortykosteroidów. Jeżeli choroba ma przebieg łagodny, to wymaga jedynie stałej kontroli lekarza.
Leczenie leukoplakii głównie polega na leczeniu zachowawczym. Choć czasami wymaga też leczenia chirurgicznego.
W przypadku kiły podaje się penicylinę, antybiotyk, który zapobiega namnażaniu się bakterii, wywołujących chorobę.
Wyeliminowanie czynników ryzyka białego nalotu, takich jak tytoń czy alkohol, mogą pomóc pozbyć się tego problemu.