zapalenie wyrostka robaczkowego
Photo KELLEPICS/ pixabay

Zapalenie wyrostka robaczkowego to zapalenie jamy otrzewnej, do którego dochodzi na skutek zatrzymania się pokarmu oraz wody w cienkim uwypukleniu kątnicy\jelito ślepe. Zapalenie najczęściej przybiera postać ostrą, choć czasami może to być przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego. Jest dość powszechną dolegliwością, która dotyka blisko 10 osób na 100 tys. osób i jest jedną z najczęstszych przyczyn silnego bólu brzucha. Do najgroźniejszych powikłań ostrego zapalenia wyrostka należy jego pęknięcie, co z kolei może doprowadzić do stanów zapalnych i nawet zagrażać życiu pacjenta.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy zapalenia

Początkowo zapalenie nie daje żadnych typowych objawów, ale później nagle pojawia się silny, ostry ból, chory ma nudności i wymioty.

ból brzucha
Photo derneuemann/ pixabay

Charakterystyczne objawy:

  • ból w górnej części brzucha lub w okolicy pępka
  • ból w dolnej prawej części brzucha
  • brak łaknienia
  • niestrawność żołądka
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka
  • zaparcia
  • wzdęcie
  • obniżona temperatura ciała.

Ból, który wskazuje na zapalenie woreczka robaczkowego, początkowo jest łagodny. Później jednak się nasila i jest najczęściej zlokalizowany w okolicy pępka i w dolnej prawej części brzucha. Jeżeli podejrzewasz u siebie zapalenie wyrostka i jednocześnie masz zaparcia, to nie możesz przyjmować żadnych leków przeczyszczających. W przeciwnym razie może dojść do pęknięcia tego narządu. Jak tylko zaobserwowałeś u siebie wyżej opisane objawy, musisz natychmiast wezwać pogotowie, bo późne podjęcie leczenia chirurgicznego, może zagrażać życiu pacjenta.

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego

W większości przypadków lekarze nie mogą dokładnie określić, dlaczego doszło do zapalenia wyrostka. Jest ono efektem zatkania cienkiego uwypuklenia kątnicy.

Co może spowodować zatkanie wyrostka robaczkowego?

  • kamień kałowy
  • rozrost tkanki chłonnej
  • owsica
  • guzy
  • urazy.
ból brzucha
Photo nastya_gepp/ pixabay

Skutkiem zablokowania wyrostka może być prawdopodobnie groźne zakażenie jamy brzusznej, w wyniku którego może dojść do powstania plastronu (ropień wokół wyrostka).

Zapalenie wyrostka robaczkowego – rozpoznanie

Jeżeli lekarz podejrzewa, że pacjent może mieć zapalenie wyrostka, to bez wątpienia przeprowadzi badanie fizykalne\palpacyjne, uciskając okolice w dolnej prawej części brzucha. W zależności od wyników poprzedniego badania lekarz może zlecić szereg badań w celu potwierdzenia swoich przypuszczeń.

Z pewnością będą to badania laboratoryjne:

  • morfologia krwi
  • badanie moczu, aby wykluczyć czy potwierdzić infekcję dróg moczowych lub kamicę nerkową
  • test ciążowy z krwi czy moczu, ponieważ ciąża pozamaciczna też się może objawiać silnym bólem brzucha.

W przypadku kobiety z podejrzeniem zapalenia lekarz może skierować pacjentkę na badanie dopochwowe, by potwierdzić czy wykluczyć zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Później prawdopodobnie zleci wykonanie ultrasonografii, choć badanie USG nie stanowi podstawy rozpoznania. Mogą to też być tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny jamy brzusznej. W niektórych przypadkach zleca wykonanie rentgena klatki piersiowej, ponieważ zapalenie płuc również może powodować objawy, podobne do symptomów zapalenia woreczka robaczkowego. 

Metody leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego

Najczęściej leczenie polega na wykonaniu operacji, podczas której usuwa się chory narząd. Do innych opcji leczenia zapalenia wyrostka należą nacięcie i drenaż plastronu, antybiotykoterapia, leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu leków przeciwbólowych. W przypadku nacieku oraz plastronu, powstałych wokół wyrostka przed leczeniem chirurgicznym przeprowadzana jest farmakoterapia, polegająca na podawaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych.

Po operacji usunięcia cienkiego uwypuklenia jelita ślepego w ciągu kilku tygodni najlepiej unikać intensywnych ćwiczeń. Warto jak najwięcej odpoczywać, zadbać o właściwe nawadnianie organizmu oraz lekko strawną dietę. Pamiętaj też o odpowiedniej pielęgnacji rany po operacji.

I na zakończenie kilka ważnych informacji o czynnikach ryzyka ostrego i przewlekłego zapalenia woreczka robaczkowego. Oczywiście każdy z nas niezależenie od wieku czy płci może mieć zapalenie wyrostka, choć najczęściej dotyka osoby między 15. a 30. rokiem życia. Zapalenie wyrostka częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet. Niektórzy badacze przekonują, że niedobór błonnika w diecie również może zwiększać ryzyko ZWR. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia wyrostka, włącz do swojej diety świeże warzywa i owoce, rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here