Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu

Problemy z niekontrolowanym oddawaniem moczu zazwyczaj przypisywane są osobom starszym. Tymczasem okazuje się, że mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek. Przykładem jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, które może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn na każdym etapie życia. Czym jest i jakie są jego przyczyny? Jak skutecznie walczyć z wysiłkowym nietrzymaniem moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – skąd się bierze?

Mianem wysiłkowego nietrzymania moczu określa się mimowolne oddawanie, zazwyczaj niewielkich ilości moczu podczas zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, do którego dochodzi podczas wysiłku. Nie zawsze musi być to duży wysiłek fizyczny, jak np. podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Niekiedy u pacjenta może dojść do niekontrolowanego wycieku moczu podczas takich czynności jak kichanie czy kasłanie. W przypadku pogłębienia zjawiska do niekontrolowanego wycieku może dochodzić nawet podczas biegania, chodzenia czy zmiany pozycji nawet bez podejmowania wysiłku.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się na skutek osłabienia siły mięśni dna miednicy, odpowiedzialnych za kontrolę nad pęcherzem. Osłabienie to może mieć różne przyczyny. Wśród nich wymienia się m.in.: podejmowanie wytężonej pracy fizycznej, otyłość, przebytą ciążę oraz poród, zabiegi chirurgiczne w obrębie podbrzusza, a także zmiany hormonalne związane z menopauzą u kobiet, przerost prostaty u mężczyzn oraz naturalne procesy starzenia się organizmu.

Sposoby leczenia

Problem utraty kontroli nad pęcherzem bez względu na przyczynę oraz wiek pacjenta zawsze staje się dla niego źródłem dużego dyskomfortu. Dlatego w przypadku zauważenia pierwszych symptomów świadczących o tym, że mięśnie dna miednicy mogły ulec osłabieniu, należy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu źródłem niepokoju powinno stać się każdorazowe mimowolne upuszczenie choćby kilku niewielkich kropel moczu podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów lub spinania mięśni w trakcie śmiechu, kichania i kasłania.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu w dużej mierze opiera się na ćwiczeniach mających na celu przywrócenie siły mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie cewki moczowej. Jest to tzw. leczenie zachowawcze, które stosuje się u pacjentów, u których zjawisko nietrzymania moczu ma łagodny przebieg. Kolejną metodą zaliczaną do tego rodzaju leczenia jest elektrostymulacja mięśni dna miednicy. U osób, u których objawy nietrzymania moczu są mocno nasilone, zaleca się leczenie chirurgiczne.

Podczas walki z wysiłkowym nietrzymaniem moczu niezwykle ważne jest zachowanie dobrego samopoczucia pacjenta i zniwelowanie odczuwanego dyskomfortu. Niezastąpione w tym zakresie są różnego rodzaju chłonne produkty higieniczne. Ich stosowanie pozwala należycie zadbać o higienę intymną i pozbyć się ciągłej obawy przed niekontrolowanym wyciekiem moczu. Rodzaj tych artykułów oraz stopień ich chłonności powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here