kamień nazębny

Dbanie o zdrowie zębów i dziąseł to inwestycja na wiele lat. Przekonał się o tym, każdy kto choć raz odczuwał ból zęba. O zgrozo, jeśli to był ból kilku zębów naraz. Poruszając temat bólu zębów, higieny oraz zapobiegania wielu chorobom związanym ze zdrowiem jamy ustnej, nie można pominąć ważnego tematu. Czym jest i jak powstaje kamień nazębny.

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. Jest on miękkim osadem, na który składają się: węglowodany oraz bakterie tworzące płytkę. Zmineralizowana płytka nazębna zalega na zębach i dziąsłach. Kamień tworzy się na powierzchni zębów kilka godzin od ich umycia. Posiada on inny kolor niż kolor zębów, więc łatwo go zauważyć. Ciemnieje pod wpływem spożywania kawy, herbaty czy nawet palenia papierosów.

Wyróżnia się dwa rodzaje kamienia nazębnego. Jest to kamień naddziąsłowy oraz kamień poddziąsłowy. Kamień naddziąsłowy pojawia się na początku w postaci białych plamek zlokalizowanych przy granicy dziąsła. Kamień poddziąsłowy powstaje w wyniku zbagatelizowania oraz zaniedbania białego osadu. Na zębach tworzy się warstwa, która w konsekwencji może doprowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych i osłabienia struktury zębów. Nagromadzony kamień poddziąsłowy może zwiększyć ryzyko zawału serca.

Głównym powodem powstawania kamienia nazębnego jest nieodpowiednia higiena. Zbyt mała częstotliwość mycia zębów, niedokładne i za krótkie mycie. Szczoteczka manualna, ale też elektryczna mogą nie poradzić sobie z ciasnymi przestrzeniami między zębami.

Jest kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc uchronić Twoje zęby przed kamieniem nazębnym.

– pamiętaj o myciu zębów co najmniej przez 2 minuty,
– myj zęby pod odpowiednim kątem,
– pamiętaj o miejscach trudnodostępnych,
– korzystaj z nici dentystycznych,
– płucz zęby płynem do dezynfekcji ust, zabijającym bakterie.

Oczywiście warto wziąć sobie pewną radę mocno do serca i trzymać się jej. Jaka to rada? Że lepiej zapobiegać niż później leczyć. To motto wygłosi nam każdy lekarz, dentysta, czy nawet kosmetolog. Niestety, czasu nie da się cofnąć i co w momencie, kiedy już ten kamień jest na Twoich zębach? Pozostaje usuwanie kamienia nazębnego. Pozostawienie go może prowadzić do wielu groźnych problemów periodontologicznych.

Jeśli nie wiesz gdzie szukać pomocy specjalisty, możesz zajrzeć na stronę emdent.pl. Ze strony dowiesz się więcej na temat higieny jamy ustnej, podstawowych zabiegów dentystycznych, czy jak bezpiecznie usunąć kamień nazębny. Kamień nazębny może usunąć jedynie dentysta lub higienista. Usuwanie kamienia zaczyna się od skalingu. Następny w kolejce zabiega to piaskowanie. Piaskowanie jest po to, aby usunąć plamy, przebarwienia, osad i drobiny kamienia nazębnego. Kolejnym etapem jest polerowanie powierzchni szkliwa. Polerowanie odbywa się za pomocą pasty polerskiej. Pacjenci odczuwają wtedy efekt idealnie gładkich zębów. Czasami stosuje się jeszcze laseroterapię biostymulującą, która ma za zadanie przyspieszyć wszystkie procesy regeneracyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here