biopsja
Photo davevs/ pixabay

Biopsja to pobranie materiału biologicznego do badania histopatologicznego czy cytopatologicznego. W niektórych przypadkach lekarz zleca pobranie wycinka tkanek lub komórek ze zmian podejrzewanych o procesy chorobowe czy nowotworowe

Choć biopsja należy do metod inwazyjnych, to jednak jest zabiegiem bezbolesnym i bezpiecznym. Powikłania po jej wykonaniu zdarzają się dość rzadko (krwawienie, krwiaki). Pobieranie materiału biopsyjnego odbywa się na wiele różnych sposobów. W zależności od potrzeb stosuje się biopsję wycinkową, pobranie komórek za pomocą igły (BAC), biopsję wycinającą (polega na usunięciu całej zmiany chorobowej wraz z wycinkiem zdrowej tkanki), pobranie za pomocą wiertła fragmentu zmienionej tkanki (prawdopodobnie jest stosowana w rozpoznaniu chorób kości).

nowotwór
Photo marijana1/ pixabay

Biopsja – kiedy lekarz może ją zlecić? 

Lekarz najczęściej zleca wykonanie biopsji, jeżeli podczas badania fizykalnego czy badania obrazowego zauważył jakieś niepokojące zmiany w postaci guzków, powiększonych węzłów limfatycznych, torbieli, zmian skórnych.

Badanie biopsyjne bez wątpienia zajmuje szczególne ważne miejsce w wykrywaniu nowotworów. Badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, dostarczają informacji na temat tego, który obszar jest zajęty zmianami chorobowymi. Nie dają jednak możliwości odróżnić nowotwór złośliwy od łagodnego.

Biopsja najczęściej wykonywana jest wtedy, kiedy lekarz podejrzewa chorobę nowotworową, ale to wcale nie oznacza, że jeżeli lekarz skieruje Cię na badanie biopsyjne, to na pewno masz raka. Robi to dlatego, że nie jest pewny charakteru zmian chorobowych i chce albo potwierdzić, albo wykluczyć chorobę nowotworową.

Rodzaje badania biopsyjnego

Istnieją różne metody wykonania badania biopsyjnego. Biopsję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W zależności od potrzeb i badanego obszaru stosuje się następujące metody pobrania wycinka tkanek czy komórek z badanej tkanki.

  1. Biopsja szpiku kostnego

Biopsja szpiku kostnego to inwazyjny zabieg, polegający na pobraniu gąbczastej, miękkiej ukrwawionej tkanki (szpik) z jamy wewnątrz trzonu kości za pomocą specjalnej igły. Pozwala na rozpoznanie chorób krwi, takich jak czerwienica, białaczka, hemofilia, anemia. Prawdopodobnie ma też na celu sprawdzenie, czy choroba nowotworowa nie dała przerzutów do szpiku kostnego.

Szpik kostny pobiera się zazwyczaj z kości biodrowej, za pomocą igły o kształcie cylindrycznym.

  1. Biopsja przy użyciu endoskopu

Biopsja endoskopowa – zabieg inwazyjny polegający na pobraniu wycinka tkanek z układu pokarmowego. Wykonywana jest przy użyciu endoskopu (cienka giętka sonda, wyposażona w kamerkę) oraz małych kleszczyków, które służą do pobrania wycinka tkanek zmienionych chorobowo. Badanie endoskopowe najczęściej się wykonuje podczas kolonoskopii czy gastroskopii. Po zabiegu pacjenci skarżą się na wzdęcia, lekki dyskomfort czy ból gardła, które szybko ustępują.

  1. Biopsje igłowe

Biopsje igłowe głównie służą do pobrania wycinka tkanek ze zmian podejrzanych o procesy chorobowe.

igła
Photo MasterTUX/ pixabay

Możemy wymienić następujące rodzaje biopsji igłowej:

  • Biopsja gruboigłowa

Zabieg polega na wkłuciu grubej igły w tkankę chorobowo zmienioną i pobraniu jej fragmentu do badania.

  • Biopsja cienkoigłowa

Badanie polega na pobraniu komórek z tkanki za pomocą strzykawki z cienką igłą.

  • Celowane badanie biopsyjne pod kontrolą tomografii komputerowej, ultrasonografii i rezonansu magnetycznego.

Badanie wykonywane w przypadku guzów narządów wewnętrznych lub małych guzów, które nie da się wyczuć podczas badania palpacyjnego.

  • Biopsja wspomagana próżnią

Badanie polegające na zasysaniu komórek z badanej tkanki.

  1. Biopsja skóry

Jeżeli na ciele pacjenta występują zmiany skórne o nieznanym podłożu, które nie reagują na leczenie, to wtedy lekarz zleca wykonanie biopsji. Polega ona na wycinku fragmentu skóry za pomocą skalpela czy sztancy. Pobrany materiał biopsyjny podlega badaniu histopatologicznemu.

  1. Biopsja chirurgiczna

Badanie biopsyjne, które polega na wycięciu fragmentu tkanki lub usunięciu całej tkanki chorobowo zmienionej (guz piersi, powiększony węzeł chłonny, torbiel). Stosuje się je kiedy zmiany chorobowe znajdują się w miejscach trudno dostępnych lub w przypadku, kiedy inne metody badawcze zawiodły.

chirurg
Photo whitesession/ pixabay

Reasumując, można powiedzieć, że biopsja jest jednym z najbardziej wiarygodnych sposobów na ustalenie, czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here