Anoreksja – 5 najczęściej powtarzanych mitów

0
880

Anoreksję uważa się za jedno z najpoważniejszych zaburzeń odżywiania, które nieleczone może doprowadzić nawet do śmierci. I choć poziom wiedzy społeczeństwa o jadłowstręcie psychicznym jest coraz większy, to od lat krąży mnóstwo mitów dotyczących tej bardzo niebezpiecznej choroby. Sprawdź, jakie opinie o anoreksji zdecydowanie mijają się z prawdą.

Anoreksja to utrata apetytu

Bardzo wiele osób nadal uważa, że osoby cierpiące na anoreksję po prostu nie mają apetytu – i jeśli tylko zechcą jeść lub zmienią nawyki żywieniowe, to wszystko wróci do normy. Nie jest to niestety prawda, ponieważ choroba ma podłoże psychiczne. Chorzy na anoreksję odczuwają głód i wręcz całe ich życie skupia się właśnie na głodzie, z którym toczą nieustanną walkę. Co więcej, anorektycy są mistrzami w udawaniu, że apetyt im dopisuje. Mogą np. poświęcać sporo czasu na gotowanie, a następnie sprytnie ukrywać fakt niezjedzenia posiłku. Spożywanie ekstremalnie małych porcji jedzenia w przypadku anoreksji wiąże się bowiem z ogromnym lękiem dotkniętej nią osoby, że przytyje. Obraz ciała w anoreksji jest skrajnie zniekształcony – osoba jest przekonana, że jest otyła (nawet, gdy w rzeczywistości jest już bardzo wychudzona), a spożycie każdej porcji jedzenia doprowadzi do tego, że przytyje. 

Anoreksja nie wymaga leczenia

Dość często można spotkać się z poglądem, że anoreksja jest wymysłem i wystarczy po prostu zacząć jeść, żeby jej problem zniknął. Należy pamiętać jednak, że anoreksja jest chorobą psychiczną i powinna być traktowana na równi z innymi zaburzeniami, np. depresją czy też schizofrenią. Z tego powodu pomoc psychiatry i psychoterapeuty jest niezbędna do pełnego wyleczenia z zaburzeń odżywiania.

Jeśli podejrzewamy u siebie anoreksję, warto wykonać zaburzenia odżywiania – test psychologiczny online. 

Anoreksja to moda

Na forach internetowych i w prywatnych rozmowach można również często usłyszeć, że anoreksja jest po prostu modna. Choroba ma jednak podłoże psychiczne i nigdy nie jest czyimś wyborem. Oczywiście kult szczupłej sylwetki z pewnością zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzenia, ale dotyczy to głównie osób w grupie podwyższonego ryzyka, np. nastolatek. Warto wiedzieć, że na jadłowstręt psychiczny wiele osób cierpiało nawet w czasach, gdy za ideał uważano pełniejszą figurę.

Anoreksja to choroba kobiet

Typowy obraz osoby chorej na anoreksję to młoda kobieta, która jest modelką lub zajmuje się profesjonalnie sportem. Prawdą jest, że jadłowstręt psychiczny rzeczywiście częściej jest diagnozowany u pań. Do specjalistów z sieci klinik PsychoMedic coraz częściej trafiają również panowie. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że leczenie rozpoczynają w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Ma to w dużej mierze związek z lekceważeniem problemu anoreksji u mężczyzn oraz ostracyzmem społecznym.

Anoreksja dotyczy tylko nastolatek

Powodem tego przekonania jest prawdopodobnie obraz, jaki został wykreowany przez media i kulturę. To właśnie nastolatkowie najczęściej są bohaterami filmów i książek o anoreksji. Choroba coraz częściej dotyka jednak nawet dzieci. Co więcej, choć anoreksja w większości przypadków rzeczywiście pojawia się przed 25. rokiem życia, to równie dobrze może dać o sobie znać znacznie później. Nie brakuje osób, u których pierwszy epizod anorektyczny nastąpił dopiero po czterdziestych urodzinach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here